Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

„Schronisko, które przestało istnieć” – spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.


7 września 2022

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem, którego debiutancka książka pt. „Schronisko, które przestało istnieć” ukazała się 27 lipca.
Podczas spotkania porozmawiamy o burzliwej historii karkonoskich schronisk, o powodach, dla których je budowano, a także o najsłynniejszej karkonoskiej legendzie poświęconej Duchowi Gór. Uwagę poświęcimy też książce i tytułowemu Schronisku, które przestało istnieć – przez historię jego mieszkańców postaramy się przyjrzeć dziejom Niemców, Czechów i Polaków, których losy splotły się w Górach Olbrzymich w minionym wieku.
Sławek Gortych – pasjonat gór i wielodniowych wędrówek z plecakiem po karkonoskich bezdrożach, absolwent wydziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Autor bloga „Zagubiony w Karkonoszach”, gdzie odkrywa przed czytelnikami tajemnice najsłynniejszych dolnośląskich gór.
Przy okazji spotkania będzie możliwość uzyskania pamiątkowej dedykacji od autora – książka będzie dostępna do kupienia w sklepiku muzealnym.
Opis powieści:
„Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski jedzie w Karkonosze, by odetchnąć od rodzinnych problemów. Nie jest świadomy tajemnic drzemiących w wojennej przeszłości gór. Czy znajdzie to, czego szuka?
Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór… Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
„Schronisko, które przestało istnieć” otwiera serię powieści poświęconych Karkonoszom. To trzymające w napięciu i naznaczone rodzinnymi sekretami kryminały, a także gęsta od zagadek i legend wędrówka po zapomnianych szlakach przeszłości.”

POWRÓT