Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Fotograficzne Warsztaty w technice mokrego Kolodionu


16 lutego 2024

Zapraszamy na fotograficzne warsztaty techniki kolodionowej z Marcinem Andrzejewskim w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, które odbędą się w sobotę, 24 lutego, o godz. 11:30.
Technika mokrego kolodionu, wynaleziona została w 1851 roku w Anglii przez Frederika Scotta Archera. Jest to pierwsza technika pozwalająca uzyskać szklany negatyw z którego w łatwy sposób można było powielać dowolną liczbę pozytywów. Metoda ta na tle innych technik fotograficznych jest wyjątkowa – każda fotografia poddana jest indywidualnej obróbce, charakteryzuje ją wyjątkowa plastyka obrazu. W procesie tym fotograf samodzielnie, ręcznie przygotowuje materiał światłoczuły: płytę szklaną oblewa się kolodium jodowanym (mieszanina bawełny kolodionowej z alkoholem i eterem oraz solami jodowymi) po czym po stężeniu wierzchniej warstwy kolodium zanurza się płytę w roztworze azotanu srebra w wyniku czego następuje światło-uczulenie warstwy kolodium. Tak przygotowaną płytę niezwłocznie należy umieścić w aparacie wielkoformatowym i wykonać zdjęcie.
Podczas otwartych warsztatów w Muzeum Karkonoskim będzie unikalna okazja praktycznego poznania tej niezwykłej techniki i zapoznania się z całością procesu od przygotowania warstwy światłoczułej po wykonanie fotografii oryginalnym XIX-wiecznym aparatem fotograficznym.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

POWRÓT