Warsztaty w technice mokrego Kolodionu.

27 lutego 2024

W sobotę, 24 lutego, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyły się fotograficzne warsztaty techniki kolodionowej z Marcinem Andrzejewskim.

Technika mokrego kolodionu, wynaleziona została w 1851 roku w Anglii przez Frederika Scotta Archera. Jest to pierwsza technika pozwalająca uzyskać szklany negatyw z którego w łatwy sposób można było powielać dowolną liczbę pozytywów. Metoda ta na tle innych technik fotograficznych jest wyjątkowa – każda fotografia poddana jest indywidualnej obróbce, charakteryzuje ją wyjątkowa plastyka obrazu. W procesie tym fotograf samodzielnie, ręcznie przygotowuje materiał światłoczuły: płytę szklaną oblewa się kolodium jodowanym (mieszanina bawełny kolodionowej z alkoholem i eterem oraz solami jodowymi) po czym po stężeniu wierzchniej warstwy kolodium zanurza się płytę w roztworze azotanu srebra w wyniku czego następuje światło-uczulenie warstwy kolodium. Tak przygotowaną płytę niezwłocznie należy umieścić w aparacie wielkoformatowym i wykonać zdjęcie. Podczas otwartych warsztatów w Muzeum Karkonoskim uczestnicy mieli unikalną okazję praktycznego poznania tej niezwykłej techniki i zapoznania się z całością procesu od przygotowania warstwy światłoczułej po wykonanie fotografii oryginalnym XIX-wiecznym aparatem fotograficznym.