Paweł Trybalski – wpomnienie

4 stycznia 2024

Z wielkim żalem i bólem przyjęliśmy informację o śmierci, 30 grudnia 2023 roku, Pawła Trybalskiego.
Przyjaciel Muzeum Karkonoskiego, wybitny polski malarz, podróżnik, związany z Karkonoszami. Mieszkając w Jeleniej Górze stworzył cykle pt. „Florokształty” i „Faunokształty”. Stały się one kanwą do filmu pt. „Mity i metafory” (TVP Wrocław) oraz „Ech kolory, ech potwory” (TVP Wrocław, Warszawa, Kraków). Był bohaterem 9 filmów dokumentalnych emitowanych w telewizji Wrocław, Warszawa i Kraków. Od 1989 roku do swojej śmierci mieszkał i tworzył w Michałowicach u podnóża Karkonoszy.
Brał udział w ponad 300 wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą. Wystawiał swoje prace m.in. w: Tokio, Nowym Jorku, Hadze, Duisburgu, Paryżu, Innsbrucku, Londynie, Melbourne, Pradze, Sofii, Kazanłyku (Bułgaria), Madrycie, Barcelonie, Granadzie, Sztokholmie, Helsinkach, Vaanta, Tampere, Berlinie, Skopje, Erywaniu, Budapeszcie, Kolonii.
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w czerwcu 2004 roku prezentowaliśmy wystawę „Znany… Nieznany… Paweł Trybalski”, natomiast w kwietniu 2015 roku w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie można było podziwiać kolejną wystawę artysty pt. „Pejzaże wyobrażone”. Muzeum Karkonoskie posiada w swoich zbiorach obrazy Pawła Trybalskiego, które niebawem zaprezentujemy państwu w wersji cyfrowej.
W imieniu Dyrektor Julity Izabeli Zapruckiej oraz pracowników Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze składamy najszczersze kondolencje najbliższym i przyjaciołom Pawła Trybalskiego.

Paweł Trybalski – o życiu i obrazach. Archiwalne nagranie Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze z 17 stycznia 2010 roku.Realizacja: Grzegorz Pakulski