Mokry Kolodion w Muzeum Karkonoskim

25 października 2023

Przed nami pierwsze z działań edukacyjnych, towarzyszących wystawie „Świat Dawnej Fotografii. Z Europy w Karkonosze 1850 – 1918”!

Zapraszamy na fotograficzne warsztaty techniki kolodionowej z Marcinem Andrzejewskim, 10 listopada o godz.15.00 w Muzeum Karkonoskim.

Technika mokrego kolodionu, wynaleziona została w 1851 roku przez angielskiego rzeźbiarza Frederika Scotta Archera, nazywana także mokrą płytą kolodionową jest jedną z pierwszych wynalezionych technik fotograficznych oraz pierwszą techniką pozwalającą uzyskać szklany negatyw, który w łatwy sposób można było powielać (co przyczyniło się do popularyzacji fotografii w XIX wieku). Metoda ta na tle innych technik fotograficznych jest wyjątkowa – każda fotografia poddana jest indywidualnej obróbce, charakteryzuje ją wyjątkowa plastyka obrazu. Jest to technika wykorzystywana w fotografii portretowej i pejzażowej. W procesie tym fotograf samodzielnie, ręcznie przygotowuje materiał światłoczuły: płytę szklaną oblewa się kolodium jodowanym (mieszanina bawełny kolodionowej z alkoholem i eterem oraz solami jodowymi) po czym po stężeniu wierzchniej warstwy kolodium zanurza się płytę w roztworze azotanu srebra, w wyniku czego następuje uczulenie warstwy kolodium. Tak przygotowaną płytę niezwłocznie należy umieścić w aparacie wielkoformatowym i wykonać zdjęcie.