Z Europy w Karkonosze – fotorelacja wernisażu.

25 października 2023

Dziękujemy Państwu za liczny udział we wczorajszym wernisażu wystawy „Świat Dawnej Fotografii. Z Europy w Karkonosze 1850 – 1918”.

Wystawa jest owocem wieloletnich badań przeprowadzonych przez jej kuratora Pana Roberta Rzeeszowskiego i podjętą próbą szukania odpowiedzi na pytanie, jak idea fotografii, zaraz po jej wynalezieniu zawitała w Karkonosze. Można wnioskować, że to dzięki aktywności dyplomatycznej rodziny von Reuss ze Staniszowa i tworzonej przez nich kolekcji fotografii związanej z licznymi podróżami, wydarzeniami historycznymi, towarzyskimi, jedne z pierwszych fotografii europejskich trafiły w Karkonosze

Ekspozycja została przygotowana we współpracy z jeleniogórskim Oddziałem Archiwum Państwowego we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskim w Vrchlabi.

Na wystawie zgromadzone są prawdzie perełki z kolekcji tych 3 instytucji. Są wśród nich jedne z pierwszych fotografii europejskich. Pochodzące z atelier czołowych fotografów angielskich, francuskich, pruskich.

Ekspozycję dopełnia odtworzone atelier pod Śnieżką z pracownią fotografa, gdzie zachęcamy do robienia muzealnych selfie.

Zapraszamy do odbycia fascynującej fotograficznej podróży w czasie.

Wystawa  prezentowana będzie do 1 marca 2024 roku, a towarzyszyć jej będzie pakiet działań edukacyjnych, o których na bieżąco będziemy Państwa informować.