Malarstwo na szkle na Dolnym Śląsku – wykład

19 października 2023

#mam25lat #dolnyslask25lat
Już w tę niedzielę, 22 października o godz. 12:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbędzie się wykład „Malarstwo na szkle na Dolnym Śląsku na przykładzie kolekcji malarstwa na szkle w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Historia, technika, ośrodki”.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest właścicielem największej w Polsce kolekcji „starych” obrazów na szkle z XVIII i XIX w. Nieznane są okoliczności w jakich większość obrazów trafiła do Muzeum. Możliwe, że trafiły tu w pierwszych latach powojennych, kiedy Muzeum pełniło funkcję składnicy muzealnej. Największe centra malarstwa na szkle znajdowały się wówczas na pograniczu czesko-śląskim, w Czechach, Słowacji, Bawarii, Austrii, Polsce i Rumuni. Posiadany przez nas zbiór niemal wszechstronnie prezentuje dolnośląskie malarstwo na szkle.
Podczas wykładu omówione zostanie zjawisko jakim jest malarstwo na szkle na Dolnym Śląsku. Przybliżymy Państwu piękno obrazów na szkle zgromadzonych w kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Wykład poprowadzi: Katarzyna Szafrańska, Kierownik Działu Etnologii w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.