Z Europy w Karkonosze – wystawa

11 października 2023

Serdecznie zapraszamy na wystawę „Świat dawnej fotografii. Z Europy w Karkonosze 1850-1918”, której wernisaż odbędzie się 24 października o godz. 17:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Wieloletnie badania i liczne kwerendy, których wynikiem jest wystawa fotografii europejskiej i karkonoskiej pt. „Świat dawnej fotografii. Z Europy w Karkonosze 1850-1918”, są próbą odpowiedzi na pytanie – jak idea fotografii zawędrowała w Karkonosze?

Badania potwierdziły, że zbiory fotograficzne Muzeum Karkonoskiego i jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, a przynajmniej część związana z miastem i regionem, to spuścizna po działających tu fotografach, prywatnych i rodzinnych zbiorach oraz Towarzystwie Karkonoskim (RGV) i licznych organizacjach społecznych oraz turystycznych. Zbiory fotografii tych instytucji stanowiły pierwotnie jedną całość związaną z działalnością miejscowych fotografów dokumentujących historię miasta i regionu. Obok pocztówek i grafik stanowią, od połowy XIX wieku, swoistą dokumentację ikonograficzną regionu.

Wystawa organizowana jest wspólnie z Karkonoskim Muzeum we Vrchlabί i jeleniogórskim oddziałem Archiwum Państwowego we Wrocławiu,

Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze do 1 marca 2024 roku.