Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Święto Województwa Dolnośląskiego


2 października 2023

#mam25lat #dolnyslask25lat

Październik to miesiąc, w którym radujemy się Świętem Województwa Dolnośląskiego.
Tegoroczne Święto jest wyjątkowe, nasze województwo obchodzi bowiem Srebrny Jubileusz – 25 lat pracujemy, wypoczywamy i troszczymy się razem o naszą Małą Ojczyznę, jaką jest Województwo Dolnośląskie
Zapraszamy do wspólnych obchodów z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

14 października, godz. 12:00
Rozstrzygnięcie konkursu „Patroni święci zawsze uśmiechnięci”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli (klasy zerówkowe) z Województwa Dolnośląskiego. Jego celem jest zainspirowanie uczestników do poszerzenia wiedzy na temat świętych patronów, poznania ich życiorysów i historii, a także rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży.

15 października, godz. 12:00 – 14:00
Warsztaty „Święci na każdy problem”. Warsztaty nawiązują tematycznie do świętych, patronów, są poświęcone dawnej, zapomnianej technice ludowej, rozpowszechnionej na naszym terenie w XVIII w. – obrazków na szkle. Podczas zajęć uczestnicy warsztatu dowiedzą się czym jest malarstwo ludowe na szkle, poznają zasadę lustrzanego odbicia a także kanonu, który obowiązywał w przedstawianiu błogosławionych osób.Warsztaty prowadzą: Natalia Kryszpin, Edyta Zawodna – Dział Edukacji, Promocji i Organizacji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

22 października, godz. 12:00
Wykład „Malarstwo na szkle na Dolnym Śląsku na przykładzie kolekcji malarstwa na szkle w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Historia, technika, ośrodki”.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze jest właścicielem największej w Polsce kolekcji „starych” obrazów na szkle z XVIII i XIX w. Nieznane są okoliczności w jakich większość obrazów trafiła do Muzeum. Możliwe, że trafiły tu w pierwszych latach powojennych, kiedy Muzeum pełniło funkcję składnicy muzealnej. Największe centra malarstwa na szkle znajdowały się wówczas na pograniczu czesko-śląskim, w Czechach, Słowacji, Bawarii, Austrii, Polsce i Rumuni. Posiadany przez nas zbiór niemal wszechstronnie prezentuje dolnośląskie malarstwo na szkle. Podczas wykładu omówione zostanie zjawisko jakim jest malarstwo na szkle na Dolnym Śląsku. Przybliżymy Państwu piękno obrazów na szkle zgromadzonych w kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Wykład poprowadzi: Katarzyna Szafrańska, Kierownik Działu Etnologii w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Ponadto w Oddziałach:

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie:
14 października, godz. 15:00 – 16:30.
Wykład „Historia produkcji oraz spożycia piwa i likierów pod Karkonoszami. Lokale biesiadne Szklarskiej Poręby XIX i XX w.” połączony z otwarciem wystawy czasowej pt. „Piwo w Karkonoszach” ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu oddział w Jeleniej Górze.
W ramach Święta Województwa Dolnośląskiego chcielibyśmy przybliżyć turystom barwną historię produkcji i spożycia piwa oraz likierów w Karkonoszach. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa „Piwo w Karkonoszach”, która pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu oddział w Jeleniej Górze będąca dodatkowym uzupełniniem prelekcji. Wykład przedstawi losy warzenia piwa, historię browarów oraz ludzi i procesów związanych z tym napojem na ziemiach jeleniogórskich od XIV w. do czasów po drugiej wojnie światowej. Powiemy o historii staniszowskiego Stonsdorfera likieru ziołowego, który produkowany jest od roku 1801 do dziś za sprawą przybyłego z Paryża gorzelnika i piwowara Christian Gottlieba Kornera, w którym to poznał najnowsze metody destylacji najlepszych paryskich likierów. Nawiążemy również do historii biesiad piwnych w Szklarskiej Porębie z XIX i XX w. oraz tutejszej kolonii artystycznej, która raczyła się owymi trunkami pod Szrenicą.

Muzeum Zamek Bolków:
14 października, godz. 12:00 – 15:00
Warsztaty katowskie i warsztaty kowalskie na Zamku Bolków.
Podczas warsztatów będą mieli Państwo możliwość doświadczenia wymierających lub wymarłych profesji. Zapoznać się z historią zawodu kowala oraz kata, a także zwiedzić piękny Zamek Bolków.
Warsztat kowalski – Kowal podczas wykuwania ozdób opowie o swoim zawodzie, oferując państwu zakup przedmiotów wykonanych w pełni ręcznie. Przedmioty wykonywane są wyłącznie w kuźni zamkowej. Warsztat katowski – podczas którego kat opowiadał będzie o swoim zawodzie, którym jest głównie…wykonywanie wyroków.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

POWRÓT