Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego – Laureaci

4 lipca 2023

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze ma zaszczyt i przyjemność przedstawić Państwu laureatów Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, wraz z nagrodzonymi pracami.

Dolnośląska Nagroda Główna – 25 000 PLN:
Torsten Roetzsch z Niemiec, za kompozycję Persevere.
Praca nagrodzona za perfekcyjne wykorzystanie właściwości optycznych szkła prostymi zasobami. Poprzez multiplikację i zestawienie cylindrycznych form w jedną całość i uzyskanie efektu spektakularnej rzeźby.

Torsten Roetzsch (Niemcy) – Persevere

Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – udział w Warsztatach i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival:
Su-yeon Kim z Korei Południowej, za kompozycję Forest of the Stools: White 07.
Praca nagrodzona za innowacyjne rozwiązania technologiczne. Nowatorskie połączenie technik szklarskich: palnikowych i piecowych, oraz perfekcyjność wykonania unikatowego, przestrzennego szklanego obrazu.

Su-yeon Kim (Korea Południowa) – Forest of the Stools: White 07

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – zapewnienie minimum dwutygodniowej rezydencji w Pilchuck Glass School:
Emilia Marcjasz z Polski, za kompozycję Podano.
Praca nagrodzona za przewrotne i żartobliwe przedstawienie szkła użytkowego poprzez zaprzeczenie użyteczności form oraz perfekcyjne wykorzystanie techniki palnikowej w stworzeniu monumentalnej rzeźby.

Emilia Marcjasz (Polska) – Podano

Nagroda Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – warsztaty w Laboratorium Szkła:
Brianna Gluszak ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, za kompozycję A look thatgot stuck and can’t find it’s way home.
Praca nagrodzona za pozatechnologiczne wykorzystanie medium szkła jako komunikatora ważnych aspektów życia społecznego. Mistrzowsko opanowany warsztat szklarski staje się nośnikiem osobistych emocji i społecznych rozważań

Brianna Gluszak (USA) – A look thatgot stuck and can’t find it’s way home

Nagroda Muzeum Szkła we Lwowie – udział w Międzynarodowym Sympozjum Szkła Dmuchanego we Lwowie w 2025 r.:
Dan Mirer ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, za kompozycję AR blow.
Praca nagrodzona za oryginalny przekaz procesu powstawania szkła hutniczego za pomocą kompozycji obrazów w technice video. Ukazanie zmiennych własności fizycznych szkła – w postaci ruchomej szklanej mozaiki.

Dan Mirer (USA) – AR blow

Organizatorami Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego są:
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu