Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Noc Muzeów 2023 – relacja


15 maja 2023

Dziękujemy wszystkim Państwu, że tak licznie odwiedziliście nasze Muzeum Karkonoskie w sobotnią Noc Muzeów. Z ochotą i radością spędziliście z nami czas od otwarcia, aż do północy, uczestnicząc w licznych wydarzeniach, jakie dla was przygotowaliśmy.

Nasze Laboratorium Szkła, w którym pokazy wytopu i formowania szkła prezentowała artystka, Pani Aleksandra Kujawska, cieszyło się stałym zainteresowaniem już od godziny 15:00.

O godzinie 16:00 otworzyliśmy nasze przestrzenie, zapraszając od razu w holu głównym na pokaz warsztatu grawerskiego Marcina Zielińskiego, który z przyjemnością grawerował dla Państwa indywidualne muzealne pamiątki na zakupionym w sklepiku szkle użytkowym.

O godzinie 16:30 Galerię na Górze zaszczycili swoją obecnością laureaci konkursów plastycznych przygotowanych dla dzieci i mlodzieży przedszkoli oraz szkół podstawowych. dyrektor Muzeum Karkonoskiego – Pani Julita Izabela Zaprucka, z radością wręczyła młodym artystom dyplomy oraz nagrody.

Korzystając z ładnej pogody, zaprosiliśmy odwiedzające nas dzieci na dziedziniec Muzeum, gdzie zostały przygotowane do własnoręcznego pomalowania, zabytki wycięte z płyty pilśniowej. W międzyczasie dorośli chętnie skorzystali z oprowadzania kuratorskiego po wystawie Szkła Artystycznego, które poprowadzili – Edyta Patro, kierownik Działu Szkła Artystycznego oraz artysta szkła – Marcin Zieliński.

O godzinie 18:00 Pani dyrektor Muzeum Karkonoskiego wraz z artystkami fotografii – Janiną Hobgarską i Teresą Kępowicz, otworzyły w Galerii na Górze, najnowszą wystawę fotograficzną pt. „Blisko i daleko”

.O godzinie 19:00 powróciliśmy z atrakcjami na muzealny dziedziniec, zapraszając dzieci na pokaz „Szalonego Naukowca” z Time Gates – pokaz cieszył się olbrzymią frekwencją, pełnych uśmiechu młodych zwiedzających.

O godzinie 20:00 zastępca dyrektora Muzeum Karkonoskiego – Pani Aneta Sikora zaprosiła wszystkich na smakowity wykład Pana Piotra Gryszela o dawnych i współczesnych karkonoskich kulinariach. Wykład wzbudził duże zainteresowanie i pobudził smak publiczności, dla której przez całą Noc Muzeów w holu głównym były przygotowane smakowitości serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Gdy już wieczór zawitał do Muzeum, o godzinie 20:45 rozpoczął się Quiz wiedzy o Muzeum i Karkonoszach, w którym udział wzięli zarówno dorośli jak i najmłodsi zwiedzający.

Tuż po quizie zaprosiliśmy Państwa na pełne ciekawostek oprowadzanie po Muzeum z przewodnikiem, podczas którego odkryć można było m.in. kolejny Selfie Place, tym razem umieszczony na stałej wystawie Szkła Artystycznego.

Jak możecie zobaczyć na zdjęciach – dużą frekwencją cieszyły się również nasze Oddziały – Muzeum Historii i Militariów z przepyszną wojskową grochówką, pełen artystycznej duszy Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie oraz monumentalny XIII-wieczny Zamek Bolków.

Dziękujemy sponsorom nagród w konkursach i quizie oraz firmom, dzięki którym nasz dziedziniec został upiększony wiosennymi kwiatami:

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
sklep Auchan w Jeleniej Górze
sklep Decathlon w Jeleniej Górze
sklep Leroy Merlin w Jeleniej Górze
Jelenia Plast sp. z o.o.

POWRÓT