Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Galeria Jednego Eksponatu

Z przyjemnością informujemy, że projekt „Rozbudowa kolekcji szkła współczesnego w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”, otrzymał w tym roku dofinansowanie w ramach programu Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wkrótce w Muzeum zostaną zaprezentowane prace trzech polskich artystek szkła: Antoniny Joszczuk, Kaliny Bańki i Marzeny Krzemińskiej-Baluch.

W Galerii Jednego Eksponatu prezentujemy instalację Antoniny Joszczuk „Przeniesienie”, MJG/S/6863, kompozycja przestrzenna, 2016, szkło barwione w masie, grawerowanie, szkliwienie, szkło optiwhite, fusing, slumping.

Instalacja „Przeniesienie” w 2017 r. została opublikowana w New Glass Review 38 Corning Museum of Glass (NYC USA) jako jedna ze stu najciekawszych prac szklanych z całego świata. W 2016 r. została wybrana do prezentacji na IV European Triennial For Ceramics And Glass, World Crafts Council, Mons (Belgia), w tym samym roku do prezentacji na International Glass Biennal „2d”,Museum of New Art, Parnu (Estonia).

Eksponowana była na wystawie indywidualnej „Poza kontrolą”, BWA SIC, Wrocław, 2017, a jej fragmenty na kilku wystawach zbiorowych m.in.: w Glasmuseum Alter Hof Hering (Niemcy), Muzeum Mieszczańskie Wrocław, Stara Kopalnia Wałbrzych.

Artystka zajmuje się szkłem unikatowym i użytkowym oraz malarstwem olejnym i rysunkiem ściennym. Laureatka New Glass Review 38, Corning Museum of Glass, New York, U.S., 2017. Finalistka konkursu International Glass Prize, muzeum szkła GlazenHuis, Lommel, Belgia, 2015 oraz 4th International Triennial of Silicate Arts, Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Kecskemét (Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ), Węgry, 2014.

Brała udział w 6 wystawach indywidualnych oraz 46 wystawach zbiorowych m. in.: w Polsce, Belgii, Czechach, Danii, Niemczech i na Słowacji. Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2006.

Antonina Joszczuk od 2009 r. zatrudniona jest na uczelni w Pracowni Podstaw Szkła Artystycznego. W 2016 r. uzyskała tytuł doktora, od 2018 r. kieruje Katedrą Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknch.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

POWRÓT