Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Niedziela w Muzeum – „Archeologia montana, czyli archeolodzy, kopalnie i huty”


3 marca 2022

W najbliższą niedzielę, 06.03.2022 o godz. 13:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zapraszamy na wykład z cyklu „Niedziela w Muzeum”:

Dr Tomasz Stolarczyk  „Archeologia montana, czyli archeolodzy, kopalnie i huty”

Tomasz Stolarczyk – archeolog, kierownik Działu Archeologii Muzeum Miedzi w Legnicy, autor licznych publikacji, m.in. monografii górniczego miasta Miedzianki, pasjonat Gór Kaczawskich. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. prehistoryczna metalurgia i historyczne górnictwo.

W ramach wystawy czasowej „W cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze” jeden z bloków tematycznych poświęcony został średniowiecznemu górnictwu i hutnictwu szkła. Góry Izerskie i Karkonosze słynęły już od XIV wieku z tzw. leśnych hut, produkujących kruchy surowiec, a góry przemierzali poszukiwacze skarbów, szlachetnych kamieni i bogactw naturalnych, zwłaszcza złota. W trakcie wykładu wybitnego badacza tej tematyki omówiona zostanie historia dawnych prac poszukiwawczych i górniczych w Sudetach i na Pogórzu (głównie Góry i Pogórze Kaczawskie, Góry Izerskie). Szczególna uwaga poświęcona zostanie najważniejszym ośrodkom górniczym regionu (Złotoryja, Lwówek Śląski), ale także poszukiwaniom górniczym na terenach górskich, w tym związanym z górnictwem kruszcowym.

Zapraszamy!

POWRÓT