Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza do Galerii na Górze, na wernisaż wystawy “Trzy Spojrzenia”.

29 listopada 2015

Wystawa niniejsza prezentuje prace trojga artystów – pracowników Muzeum Karkonoskiego:

Olgi Orlińskiej Szczyżowskiej, Wiktora Staszaka oraz Natalii Kryszpin.

Olga Orlińska Szczyżowska
Odkąd pamiętam malowałam po wszystkim co było w moim zasięgu. Tak robią wszystkie małe dzieci. Nikt nie przypuszczał, a nawet ja sama, że tak się rozwinę. Ukończyłam Liceum Rzemiosł Artystycznych oraz studium plastyczne Fundacji im J.F. Modrzewskiego w Warszawie. W międzyczasie uczęszczałam do Państwowego Ogniska Plastycznego w Warszawie. Mimo, że obecnie zawodowo nie zajmuję się sztuką to wiem, że ona będzie towarzyszyła mi zawsze, bo jest częścią mnie. Moją nieustającą inspiracją jest wielonarodowe dziedzictwo regionu Karkonoskiego. Zgłębiam jego historię i tajemnicę. Efekty moich poszukiwań przelewam na płótno. Gdy pierwszy raz przyjechałam w Karkonosze zauroczył mnie krajobraz spowity mgłą, którą często teraz można odnaleźć w moich pracach. Przy pracy nad obrazem najpierw chwytam światło, przelewam mgłę rozcieńczając olejem lnianym i terpentyną….

Jestem z Grupy Artystycznej Art oraz Stowarzyszenia Artystycznego Nowy Młyn.
Wystawy zbiorowe ze Stowarzyszeniem Nowy Młyn.
27.10.2011 Przegląd praz Stowarzyszenia „Nowy Młyn”. Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów.
12.06.2012 „Impresje Jeleniogórskie”, Galeria Małych Form, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”.
31.08.2012 Fundacja Forum Staniszów i Stowarzyszenia Nowy Młyn Kolonia Artystyczna zapraszają do Centrum Sztuki w Staniszowie „Współcześni Artyści w Karkonoszach”
14.11.2014 Przegląd prac Stowarzyszenia Nowy Młyn, Artystyczna Galeria Izerska w Komarnie.
19.09.2015 „Czas i przestrzeń” Pałac Bukowiec

Wiktor Staszak
Jestem mieszkańcem Jeleniej Góry. Od 27 lat pracuje jako plastyk w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Twórczością plastyczną zajmuje się od ponad 30 lat.
Swoje prace prezentowałem na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Należę do grupy karkonoskich artystów Stowarzyszenie Nowy Młyn.
„Impresje Miedzianki” to zbiór prac, które stanowią efekt mojej częstej obecności w tym niezwykle urokliwym miejscu. Fascynuję się tym malowniczym wzgórzem od lat 80 tych XX wieku. Rejestrem wspomnień są szkice, rysunki wykonane pod wpływem chwili, doznań i przeżyć.

Natalia Kryszpin
Tworzenie jest dla mnie przygodą, przywołaniem widzianej rzeczywistości. Udając się w podróż zagęszczonego świata linii, odcieni szarości, bieli, czerni. Nie staram się burzyć żadnych doktryn czy konwencji, które rodzą artystyczne rewolucje – tak modne w dzisiejszych czasach. Bliższe jest mi tradycyjne podejście w zakresie kompozycji czy teatru. Nawet technika jest bardzo klasyczna, głównie to papier i ołówek. To co sobie cenię to możliwość przetwarzania i odtwarzania klimatu, zapamiętanego widoku, momentu wyciszenia, poczucia spokoju i zarazem dominującej delikatności. Wszystkie te wyznaczniki niosą ze sobą ciszę, hipnotyzują ciszę.
Należę do Grupy Artystycznej „Galeria Twórców Galeria“ oraz Stowarzyszenia Artystycznego ”Nowy Młyn”.

Udział w ważniejszych wystawach indywidualnych i zbiorowych:
2007 – „Między światłem a cieniem”, Galeria Twórców Galeria, 4 Róże dla Lucienne, Zielona Góra
2007 – „Miraż”, Galeria Twórców Galeria, 4 Róże dla Lucienne, Zielona Góra
2007 – „Nikt nie postawi nam pomników – sami musimy to zrobić”, Galeria Twórców Galeria”, Radio Zachód, Zielona Góra
2007 – „Ścieżkami Marzeń i Snów”, Galeria DODN, Jelenia Góra
2009 – “We mgle”, Osiedlowy Dom Kultury Zabobrze
2011 – Przegląd praz Stowarzyszenia „Nowy Młyn”. Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów.
2011 – “Salon Jesienny”, BWA Gorzów Wielkopolski
2012 – „Impresje Jeleniogórskie” Książnica Karkonoska