Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim i Oddziałach


5 września 2023

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023, organizowane są pod hasłem: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Oto wydarzenia, które przygotowaliśmy dla Państwa w Siedzibie Głównej Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz w naszych Oddziałach.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze:
8 – 10 września w godzinach 10:00 – 17:00 (przerwa w godz. 13:00 – 14:00), Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
W nawiązaniu do najstarszych tradycji szklarskich naszego regionu odbędą się pokazy formowania szkła przy piecu hutniczym, które zaprezentują absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W dniach 8 – 9 września, w godz. 11:00 – 16:00 w holu głównym Muzeum będzie można również podziwiać sztukę grawerowania na szkle w wykonaniu Marcina Zielińskiego.
10 września godz. 12:00 wykład „Skarby Dolnośląskich Tradycji”.
O zachowanych do dziś dawnych tradycjach, przeniesionych na Dolny Śląsk przez grupy osiedleńcze: ekspatriantów, reemigrantów i przesiedleńców, opowie – Pan Henryk Dumin, specjalista ds. niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Karkonoskim.
15 września godz. 15:00, wernisaż Jubileuszowej Międzynarodowej Wystawy Sztuki Włókna – Kowary 2023, zatytułowanej „50 Lat Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku”.
Do tradycji tkackich regionu bezpośrednio nawiązują organizowane w naszym regionie od pół wieku „Festiwale Sztuki Włókna”. Na ekspozycję jubileuszową składają się prace wybranych 35 artystów biorących udział w „Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary”, w latach 2013-2022, reprezentujące twórczość inspirowaną mediami i tematyką poszczególnych edycji wymienionych spotkań artystycznych. W dniu wernisażu oprowadzanie po ekspozycji przez kurator wystawy: Panią prof. Ewę Paradowską- Werszler.
17 września godz. 12:00 – 14:30 warsztaty tworzenia zawieszki w formie makramy.
W nawiązaniu do prezentowanej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze wystawy czasowej zatytułowanej „50 Lat Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku” odbędą się warsztaty artystyczne, podczas których będzie można wykonać samodzielnie makramę z piór i liści oraz zapoznać się z podstawowym splotem niezbędnym do stworzenia makramy.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie:
16 września godz. 15:00, wykład Marcina Wawrzyńczaka pt. Śląska Atlantyda. Kulturowe pamiątki Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem, autorem książek o ludziach gór, założycielem wydawnictwa Wielka Izera. Na spotkaniu nt. „Śląskiej Atlantydy, czyli kulturowych pamiątek Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich” opowiemy o pamiątkach kulturowych o różnym statusie (m.in. o drobnych pomnikach kamiennych, kamieniach granicznych, kamieniach-datownikach, pozostałościach osad), które często w zaskakujący sposób splatają się z wątkami historyczno-literackimi.

Muzeum Zamek Bolków:
16 września godz. 9:00 – 18:00, Rodzinny piknik historyczno-rzemieślniczy.
Wpisując się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, Zamek Bolków zaprasza na bezpłatne zwiedzanie naszego Zamku oraz międzypokoleniowy piknik historyczno – rzemieślniczy.
W programie:
Od 12:00 do 15:00
Warsztaty kaletnicze- dowiedz się jak wytworzyć średniowiecznymi metodami przedmioty ze skóry. Nauka walki na broń białą dla dzieci i młodzieży. Warsztaty kowalskie – pokazy starodawnej sztuki kowalstwa i wytwórstwa przedmiotów ze stali. Warsztaty łucznicze – naucz się średniowiecznej techniki strzelania z łuku i dowiedz się dlaczego ta broń królowała przez tysiące lat na polach bitew.

Zapraszamy!

POWRÓT