Logo Muzeum Karkonoskiego
IMMA Logo

wt.-nd. 9:00-17:00

NOWE NABYTKI

Nowe Nabytki to najnowsza wystawa czasowa, prezentująca eksponaty, zakupione do kolekcji szkła artystycznego im. Mieczysława Buczyńskiego. Najliczniejszą grupę szkieł stanowią muzealia zakupione ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz

Samorządu Województwa Dolnośląskiego, w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet „Wspieranie działań muzealnych”. Do tej grupy należą m. in. szkła z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie, szkła z hut czeskich,
a także szkła pochodzące z hut skandynawskich (m. in. Kosta Boda, Orrefors, Holmegaard) oraz z Murano we Włoszech.

Inne, unikatowe eksponaty zostały pozyskane do zbiorów muzealnych dzięki hojności Darczyńców, osób, instytucji oraz firm zaprzyjaźnionych z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, takich jak: JZO sp. z o.o., firmy Omega, firmy Elkab, firmy Zorka, Fundacji Eriki Simon, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz osób prywatnych.
Dzięki wsparciu finansowemu i zaangażowaniu w sprawy kultury i sztuki naszych Darczyńców, kolekcja ciągle wzbogacana jest o kolejne przykłady sztuki szklarskiej nie tylko z terenu Śląska, ale i z różnych zakątków Europy.

MJG 6488s Zakupiono ze srodkow_JZO.jpg -

MJG 6489s Zakupiono ze srodkow_ JZO.JPG -

MJG 6501s__________________.jpg -

MJG 6516s Czechy, Klastersky Mlyn, Loetz-Witwe, ok. 1900.jpg -