Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Zostają przez dwa tygodnie!


21 maja 2020

Z myślą o wszystkich, którzy niestety nie mogli uczestniczyć w minionej Nocy Muzeów – nasze figury Biskupów, które zostały pierwszy raz wystawione na ekspozycji i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających – zostają na wystawie jeszcze całe DWA TYGODNIE!
Jest to jedyna szansa, aby móc obejrzeć te bardzo interesujące, naturalnej wielkości, dzieła.
W końcu 1943 r. figury przeniesiono do składnicy w kościele pobenedyktyńskim w Lubomierzu. Na przełomie 1944 i 1945 roku przewieziono je do Szklarskiej Poręby Średniej, gdzie zostały odnalezione przez wojska radzieckie. Później trafiły do zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Figury pochodzą z pomnika nagrobnego biskupów w kościele klasztornym Wniebowzięcia NMP w Lubiążu.
Obie figury są pokryte polichromią imitującą rzeźbę z brązu, polegającą na pełnym, łącznie z karnacją, złoceniu figury. Polichromia taka zyskała popularność w l. 30. XVIII w.
Biskup Hieronimus
drewno, rzeźbienie, polichromowanie, 1692 – 1693, warsztat wrocławski, 170×61 cm, MJG AH 4198
Figura przeznaczona do oglądania frontalnego, wydrążona z tyłu. Postać stojąca w lekkim kontrapoście. W prawej ręce trzyma poduszkę z odciętą męską głową. Lewa ręka opuszczona, dłoń w lekkim zacisku ( pierwotnie trzymał w niej pastorał). Ubrany jest w strój biskupi – na długą szatę nałożona alba obszyta dołem koronką i kapa zapięta na ozdobną spinkę, na głowie mitra ozdobiona płytkim reliefem z motywami roślinnymi, na dłoniach rękawiczki. Spod kapy widoczny krzyż na piersi. Wyraz twarzy zamyślony, oczy zamknięte, usta nieco rozchylone. Rzeźba pokryta złotą polichromią.
Biskup Cyprianus
drewno, rzeźbienie, polichromowanie, 1692 – 1693, warsztat wrocławski, 170×61 cm, MJG AH 4199
Figura przeznaczona do oglądania frontalnego, wydrążona z tyłu. Postać stojąca w lekkim kontrapoście. Ręce nieco wysunięte przed siebie, w prawej trzyma otwartą księgę. Biskup ma na sobie długą szatę, na nią nałożona alba obszyta dołem dekoracyjna koronką, na ramionach mozzetta zapinana na guziki, na głowie biret i na dłoniach rękawiczki. Spod mozzetta widoczny krzyż na szyi biskupa. Rzeźba pokryta złotą polichromią.

POWRÓT