Zapraszamy na wystawę „Wizje pejzażu”

19 lutego 2013

Prace artystów związanych z Domem Aukcyjnym Abbey House – Janusza Kotlewskiego, Stanisława Młodożeńca, Jakuba Słomkowskiego i Anny Szprynger – od 19 lutego będzie można oglądać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze podczas wystawy „Wizje pejzażu”.
To nowa odsłona ekspozycji, która we wrześniu i październiku ubiegłego roku prezentowana była w Centrum Wystawowym Petersburskiego Związku Artystów Plastyków. Ta w Muzeum Karkonoskim będzie uzupełniona o najnowsze prace malarskie czwórki artystów. Łącznie pokazanych zostanie 40 obrazów, które stanowią indywidualne spojrzenie każdego z twórców na klasyczny malarski temat jakim jest pejzaż.
Najbliższa tradycyjnego malarstwa pejzażowego pozostaje sztuka Jakuba Słomkowskiego. Jak zgeometryzować i zrytmizować krajobrazowy widok zdaje się zastanawiać Janusz Kotlewski. Na płótnach Anny Szprynger z kolei widzimy delikatne kreski tworzące abstrakcyjne wizje pejzażu. Jak pajęcza sieć wypełniają one powierzchnie najczęściej czarnych lub ciemnoszarych obrazów. Natomiast Stanisław Młodożeniec, artysta najbardziej doświadczony w tym gronie, ze swobodą i poczuciem humoru żongluje pejzażowymi konwencjami.
Wystawa potrwa od 19 lutego do 17 marca 2013.