Wzornik motywów szklarskich, Piechowice, huta Fritza Heckerta, XIX w.

12 grudnia 2019

Wzornik motywów szklarskich, Piechowice, huta Fritza Heckerta, XIX w.,

wys.: 27,5 cm, szer.: 21,8 cm, papier introligatorstwo, malowanie, złocenie

MJG/S/6350

Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze otrzymało

w 2019 r. dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu wspieranie działań muzealnych – konserwacja. W ramach projektu, zakonserwowano

pięć ręcznie malowanych wzorników szklarskich z XIX i pocz. XX w.

Między innymi poddano konserwacji wzornik dekoracji z huty Fritza Heckerta w Piechowicach. Wyroby tej huty stanowią dużą część kolekcji szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, którego charakterystyka zbiorów oparta jest na wielowiekowej tradycji szklarskiej regionu Karkonoszy i Gór Izerskich. Ważnym celem Muzeum jest zachowanie w najlepszym stanie wszystkich elementów kolekcji, a w szczególności źródeł historycznych, jakimi są wzorniki szklarskie.

Wzornik zawiera motywy dekoracyjne do zdobienia szkła. Zachowany jest w formie albumowej, okładki tekturowe wyklejone są po stronie awersu introligatorskim papierem w pawie oczka. Album przed konserwacją składał się z 95 kart papierowych w kolorze brązowym, na których naklejone było 146 białych papierowych różno-wymiarowych listków z malowanymi motywami dekoracyjnymi: figuralnymi, roślinnymi, kwiatowymi, scenki rodzajowe, ornamenty – różnych autorów. Niektóre z nich można odnaleźć na obiektach znajdujących się na stałej wystawie szkła artystycznego. Po konserwacji bibułowe listki z dekoracjami zostały przymocowane do nowych, bezkwasowych kart, zachowano natomiast autentyczną okładkę.

Dominika Pawłowska

Projekt Konserwacja ręcznie malowanych wzorników szklarskich ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze dofinansowano w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego –wspieranie działań muzealnych oraz z budżetu Marszałka Województwa Dolnośląskiego.