WYSTAWA JÓZEF GIELNIAK 1932-1972

15 kwietnia 2012

WYSTAWA „JÓZEF GIELNIAK 1932-1972”

15 kwietnia – 3 czerwca 2012
Józef Gielniak jest jednym z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem. Urodził się we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium „Bukowiec” w Kowarach. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Prace Gielniaka bardzo szybko zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętnaście lat spod jego dłuta wyszło około 60 grafik. W swoich linorytach w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii.

W roku 2012 przypada osiemdziesiąta rocznica urodzin oraz czterdziesta rocznica śmierci Józefa Gielniaka. Muzeum Karkonoskie planuje szereg wydarzeń związanych z osobą artysty. Powracamy do tradycji organizowania międzynarodowego konkursu druku wypukłego – ogłaszamy XII edycję Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka.

15 kwietnia, w salach muzeum, odbył się wernisaż wystawy prezentującej życie i dorobek artysty. Pokazujemy około 50 prac graficznych i 15 ekslibrisów. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty. Muzeum Karkonoskie posiada pełną kolekcję prac Gielniaka oraz liczne pamiątki, m.in. oryginalne matryce graficzne, fotografie, listy, taśmy magnetofonowe, część biblioteki. Zaaranżowane eksponaty zostały uzupełnione niezbędnymi informacjami tak, by przybliżyć zwiedzającym postać Gielniaka jako wybitnego grafika oraz charyzmatyczną, ciekawą osobowość.

22 kwietnia o godzinie 11.00 wykład Katarzyny Kułakowskiej na temat życia i twórczości Józefa Gielniaka.

W ofercie zajęć edukacyjnych Muzeum Karkonoskie proponuje również warsztaty graficzne oraz lekcję muzealną poświęconą artyście.