Szanowni Państwo 7 września 2014 o godzinie 11:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Niedziela w Muzeum.

7 października 2014

Tym razem spotkanie będzie dotyczyło Alexandra Pfohla. Projektanta w Hucie Josephine w Szklarskiej Porębie.

Wykład „Alexander Pfohl, projektant w Hucie Josephine w Szklarskiej Porębie” ma na celu nakreślenie sylwetki niezwykle płodnego i zdolnego twórcy, który przez 10 lat zatrudniony był w jednej z czołowych hut szkła w Europie. Wybrane przykłady zrealizowanych w hucie projektów szkieł użytkowych udowadniają, że Pfohl potrafił połączyć swoje artystyczne wizje z wymogami produkcji przemysłowej, tworząc najwyższej jakości produkty, spełniające doskonale swoje funkcje utylitarne oraz estetyczne. Wykład pokazuje Pfohla przede wszystkim jako uzdolnionego i wszechstronnego designera, a także ciekawego i wyjątkowego człowieka, który odnalazł w Szklarskiej Porębie prawdziwy dom. Życie Pfohla to także jeden z wielu przykładów losów ludzi różnej narodowości, którzy w wyniku zawirowań historii musieli zmieniać swoje ścieżki kariery zawodowej oraz plany osobiste.

Wykład realizowany jest w ramach projektu „Zakup kolekcji szkieł śląskich do zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski we Wrocławiu.

Prowadzący: Justyna Wierzchucka, kierownik Działu Szkła Artystycznego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze