Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 7 kwietnia o godzinie 16.00 w salach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

7 kwietnia 2017

Janusz Akermann studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Aneks do dyplomu realizował z grafiki (linoryt barwny) w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. Po ukończeniu studiów podjął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki. Obecnie kontynuuje pracę na Wydziale Grafiki, gdzie w Katedrze Grafiki Artystycznej prowadzi Pracownię Linorytu.

Janusz Akermann ma olbrzymi dorobek artystyczny. Jest autorem 73 wystaw indywidualnych, uczestniczył w 325 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Otrzymał 23 nagrody i wyróżnienia o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Na ekspozycji prezentujemy grafikę i malarstwo w chronologicznym przeglądzie dzieł artysty. Prace prezentowane na wystawie przybliżają ponad 30 lat twórczości gdańskiego artysty. Zobaczymy dzieła najbardziej znane i ważne, obok których pojawiają się prace dotąd niewystawiane.

Prezentacja prac Janusza Akermanna, niezwykle barwnych, dynamicznych, poruszających wiele tematów, bez wątpienia będzie ważnym wydarzeniem artystycznym w Jeleniej Górze, tym bardziej, że od 1987 roku artysta  związany jest z Konkursem Graficznym im. Józefa Gielniaka organizowanym przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Początkowo jako uczestnik – nagrodzony wyróżnieniem w 1987 roku, a następnie jako juror w dwóch edycjach Konkursu (XII. i XIII.), wpisał się w historię naszego Muzeum.