Projekt Konserwacja ręcznie malowanych Wzorników szklarskich ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

20 listopada 2019

Z przyjemnością informujemy, że Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze otrzymało w 2019 r. dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu wspieranie działań muzealnych – konserwacja. W ramach projektu, zakonserwowanych zostanie 5 ręcznie malowanych wzorników szklarskich z XIX i pocz. XX w. W skład wytypowanych obiektów wchodzą 3 wzorniki z dekoracją malarską z huty Fritza Heckerta w Piechowicach oraz 2 wzorniki fasonów i dekoracji z huty hrabiego Schaffgotscha Josephine w Szklarskiej Porębie. Wyroby hut stanowią główny trzon kolekcji szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, którego charakterystyka zbiorów oparta jest na wielowiekowej tradycji szklarskiej regionu Karkonoszy i Gór Izerskich. Ważnym celem Muzeum jest zachowanie w najlepszym stanie wszystkich elementów kolekcji, a w szczególności źródeł historycznych, jakimi są wzorniki szklarskie. Projektowi towarzyszy specjalnie przygotowana oferta edukacyjna, mająca na celu przybliżenie tematyki konserwacji obiektów na podłożu papierowym poprzez zwiedzanie wystawy oraz wykład i zajęcia warsztatowe.

Efekt prac konserwatorskich będzie prezentowany bezpłatnie na czasowej ekspozycji przy wystawie stałej szkła artystycznego w dniach 6 – 15 grudnia 2019r.

Projekt Konserwacja ręcznie malowanych Wzorników szklarskich ze zbiorów

Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.