PO WOJSKOWEJ NOCY MUZEÓW 2011

6 września 2011

Tematem przewodnim we wszystkich działaniach twórczych i atrakcjach były militaria. Już przed godziną 17.00 do Skansenu tłumnie przybywały całe rodziny chętne do wspólnej zabawy przy tworzenia graffiti, najmłodsi zaś mogli pomalować hełmy wykonane z masy foliowej, czy pomalować twarze w zwierzęce lub wojskowe wzory. Na wystawie plenerowej, prawdziwe oblężenie przeżywały sprzęty wojskowe, wozy pancerne, armaty i radiostacje, na których bawiły się dzieci pod czujnym okiem opiekunów oraz pracowników Skansenu. Ci ostatni pełnili również rolę przewodników po wystawie broni ciężkiej i ekspozycji „Militaria ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” wewnątrz budynku. Jednakże, największą popularnością cieszyły się udostępnione wnętrza dwóch pojazdów gąsienicowych (czołgu T34-85 oraz wyrzutni rakiet plot. KUB), które aż do zmroku były dostępne dla zwiedzających. Gorącą, wojskową atmosferę podgrzewały zajęcia strzeleckie na trenażerze 23 Śląskiej Artylerii z Bolesławca, zaś o godzinie 18.00 odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „Muzeum w obiektywie”. Podczas zwiedzania na świeżym powietrzu każdy mógł skosztować żołnierskiej grochówki przygotowanej przez kuchnię 23 Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca. Zwieńczeniem całego dnia był nocny, plenerowy, seans filmowy z polskimi komediami wojennymi „Gdzie jest generał” oraz „Giuseppe w Warszawie”, trwający do godz. 24.00.

Fot. Stanisław Wilk Podziękowania. Serdeczne podziękowania: – Władzom Jeleniej Góry z Panem Prezydentem Marcinem Zawiłą za sfinansowanie Wojskowej Nocy Muzeów w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, – Panu Robertowi Futerhendlerowi, właścicielowi firmy LBL s.c. (partner handlowy PHILIPS) i hotelu Caspar w Jeleniej Górze – Cieplicach, za bezpłatne oświetlenie lampami ledowymi plenerowej wystawy broni cieżkiej przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze, – 23 Śląskiej Brygadzie Artylerii z Bolesławca za udział w Wojskowej Nocy Muzeów i przygotowanie pysznej żołnierskiej grochówki, Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które nam zaufały i zdecydowały się spędzić z nami czas przy wspólnej zabawie w tę Wojskową Noc Muzeów 2011