Relacja z wyjazdu do Nowego Boru, 16.06.2012r.

W dniu 16.06.2012, w ramach realizacji projektu Ożywienie czesko – polskiej tradycji szklarskiej na rzecz rozwoju turystyki miał miejsce wyjazd grupy jeleniogórskich muzealników oraz osób zaproszonych i zaprzyjaźnionych z Muzeum Karkonoskim na tradycyjny jarmark szklarski w Novym Borze. Grupa jeleniogórzan zwiedziła Muzeum Szkła w Novym Borze, odwiedziła siedzibę pracowni Ajeto, gdzie zapoznała się z ekspozycja szkła współczesnego oraz przyglądała się procesowi kształtowania wyrobów szklanych w czynnych piecach hutniczych. Głównym punktem programu było zwiedzanie stanowisk pokazowych, straganów i stoisk, związanych z produkcją hutnictwa szkła w północnych Czechach. Zaskakujący był niezwykle duży wybór i różnorodność oferowanych wyrobów (w połączeniu z atrakcyjnymi cenami), ale największe zainteresowanie wzbudziły możliwości zobaczenia, a nawet samodzielnego spróbowania, różnorodnych technik szklarskich (zdobienie, grawerowanie, wydmuchiwanie, kształtowanie gorącej masy szklanej).