Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Noc Muzeum w Oddziałach!


28 kwietnia 2023

Pełen program Nocy Muzeów w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, jest dostępny w odrębnym artykule.

Natomiast – moc atrakcji czeka również w Oddziałach Muzeum Karkonoskiego:

Podczas Nocy Muzeów w 🪖Muzeum Historii i Militariów🎖️w godzinach: 16:00 – 20:00 udostępniona zostanie bezpłatnie ekspozycja plenerowa z ciężkim uzbrojeniem oraz sprzętem radiolokacyjnym. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do niektórych pojazdów na placu, w tym śmigłowca. W budynku wystaw zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią powstania podziemnych schronów przeciwlotniczych z okresu II wojny światowej przedstawionych na wystawie czasowej pt. „Tajemnicze wzgórza. Sztolnie przeciwlotnicze w Lubaniu i Jeleniej Górze”, przygotowanej przez Muzeum Regionalne w Lubaniu, w kooperacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, „Time Gates” w Jeleniej Górze oraz Stowarzyszeniem Miłośników Górnych Łużyc.Dla pierwszych 200 osób czeka również smakowita atrakcja, jaką będzie wojskowa grochówka!

Na 🏰 Zamek Bolków 🏰 zapraszamy od godziny 19:00 aż do północy.
O godzinie 19:00 otwieramy zamkowe bramy i zapraszamy na bezpłatne indywidualne zwiedzanie Zamku w trakcie którego będziecie mieli możliwość obejrzenia fenomenalnej zabudowy gotyckiego zamku z XIII w. Wyjątkowość tego miejsca widoczna jest już pierwszego wejrzenia m.in. w wieży dziobowej, która jest jednym przykładem tego typu budowli w Polsce.
21:00 – Oprowadzenie turystów po Zamku z przewodnikiem.
Kto zbudował zamek? Jaką techniką go zbudowano? Jakie niezwykłe ciekawostki architektoniczne są z nim związane? Wszystkiego tego dowiemy się podczas Nocy Muzeów.
22:00 – Zwiedzanie Zamku tym razem z… Katem 🪓
Niepowtarzalny klimat wieczoru oraz ciekawostki związane z okrutnym zawodem kata.
Czy kat w średniowieczu mógł pełnić rolę dentysty? Czym była maska wstydu i o czym myśli skazaniec, nad którego głową świszczy katowski topór? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zwiedzania Zamku Bolków z zamkowym katem. W czasie oprowadzania poznacie wiele ciekawostek związanych z fachem, który wśród średniowiecznych mieszkańców budził niezwykły postrach. Oczywiście wśród tych, którzy mieli coś na sumieniu.
Od 20:00 do 24:00 – W zamkowej kuźni będą przeprowadzane Warsztaty Kowalskie, podczas których zaprezentowane będą rękodzielnicze umiejętności rzemieślnika.
Jak rosły musi być kowal aby móc wykonywać swoje rzemiosło? Co ma wspólnego kucie losu z gorącym żelazem? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszycie już niebawem na warsztatach z kowalem Henrykiem, którego niektórzy z Was mieli już przyjemność spotkać na bolkowskim zamku. Nasz Kowal to niezwykle barwna osobowość z głową pełną pomysłów, opowieści, i zagadek. W czasie warsztatów poznacie tajniki jego pracy, narzędzia, które muszą znaleźć się na wyposażeniu kuźni a także opowieści związane z fachem kowala.
Natomiast na dziedzińcu turniejowym będzie rozpalone ognisko przy którym niestrudzeni podróżnicy będą mogli się ogrzać oraz upiec przyniesione przez siebie kiełbaski.

✍️ Dom Carla i Gerharta Hauptmannów ✒️ w Szklarskiej Porębie będzie otwarty dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów w godzinach 17:00 – 22:30.
A w programie:
17:00 – 18:00 – Indywidualne zwiedzanie ekspozycji stałej i czasowej w muzeum.
18:00 – 19:00 – Prezentacja nowej publikacji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, albumu fotograficzny „Szklarska Poręba na dawnej fotografii”, któremu towarzyszy wystawa o tym samym tytule. Album zawiera ponad 100 zebranych fotografii Szklarskiej Poręby i okolic z XIX i XX w. W trakcie spotkania odbędzie się pokaz slajdów starych fotografii Szklarskiej Poręby i okolic podparte krótką wzmianką o opowiadanym miejscu.
19:30 – 21:45 – Spacer historyczny „Szlakiem dawnej kolonii artystów XIX/XX w. Panteon Karkonoszy”. Spacer poprowadzi pracownik muzeum Pani Justyna Lanzing. Spacer obejmuje najciekawsze miejsca w niedalekim sąsiedztwie muzeum, zarówno pod względem przyrodniczym jak i historycznym. Spacer jest zróżnicowany, trasa wiedzie przez górskie szlaki, szlak waloński, punkt widokowy, skała Chybotek i Sowiniec, mija domy członków kolonii artystów skupionych wokół braci Hauptmannów, cmentarz ewangelicki, dom W. Hofmana i kościół pw. Bożego Ciała.
Czas przejścia około 2 godz.
21:00 – 22:00 – Wieczorne oprowadzanie po stałej ekspozycji.

🏛️ Zapraszamy na Karkonoską #NocMuzeów🏛️

POWRÓT