Mistrzyni Tradycji Maria Kida – Warsztaty Wyrobu Bibułowych Kwiatów

18 listopada 2022

27 listopada przy dawnej Chacie Karkonoskiej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, w godzinach 11:00 – 15:00, odbędą się Warsztaty Wyrobu Bibułowych Kwiatów, prowadzone przez Mistrzynię Tradycji – Panią Marię Kidę.
Twórczyni jest mistrzynią w dziedzinie sztuki wyrobu bibułowych kwiatów i dekoracyjnych pająków ze słomy będących świąteczną ozdobą wnętrz. Artystka zawdzięcza swoje manualne zdolności Babci. Jej prace stanowiły ozdobę dwóch ekspozycji zrealizowanych w ostatnich latach przez Muzeum Karkonoskie. Wielokrotnie była zapraszana do prowadzenia warsztatów w zakresie sztuki bibułkarskiej. Wykonuje tradycyjne ozdoby choinkowe, kwiaty bibułowe i słomiane pająki. Prace Marii Kidy przechowywane są w zbiorach Muzeum Karkonoskiego, a także berlińskiego Museum der Europaeischen Kulturen. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W bieżącym roku na wniosek Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, przy współudziale Muzeum Karkonoskiego Maria Kida realizuje projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. MISTRZ TRADYCJI. W jego ramach Artystka przekazuje swoje umiejętności w trakcie regularnie organizowanych zajęć z młodzieżą.
Podczas spotkania zostaną przedstawione gotowe dzieła a także techniki wytwarzania bibułowych bukietów oraz dekoracyjnych pająków. W spotkaniu uczestniczyć będą Jej dotychczasowi podopieczni, a także chętni do nauczenia się tej sztuki.
Ilość miejsc warsztatowych ograniczona.
Zapraszamy do udziału w warsztatach jak i podziwiania stworzonych przez artystkę gotowych, pięknych kompozycji.

,,Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”