Kolejny zakup do zbiorów szkła historycznego, dzięki dotacji pozyskanej z Fundacji Eriki Simon (Niemcy).

1 grudnia 2012

Dzięki dotacji pozyskanej z Fundacji Eriki Simon (Niemcy), Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze dokonało kolejnego zakupu do zbiorów szkła historycznego. Tym razem jest to unikatowy

puchar z przedstawieniem miasta Hamburga, pochodzący z huty Josephine w Szklarskiej Porębie (Schreiberau). Eksponat datowany na ok. 1846 rok uzupełni muzealną kolekcję szkieł z okresu biedermeieru. Puchar z pokrywą, Śląsk, Szklarska Poręba (Schreiberau), około 1846, wym. 42×19 cm, nr inwentarza MJG/S/6677, zakupiony w listopadzie 2012 r. ze środków Fundacji Eriki Simon (Niemcy).
Szkło bezbarwne, kryształowe, dmuchane w formie, lazura kobaltowa, szlifowane, polerowane, rytowane. Podstawa kolista w formie oktogonalnej rozety, puklowanej od spodu żłobinami klinowymi. Trzon tralkowy, ośmioboczny, w górnej partii koniczny, zwieńczony gierowanym gzymsem. Czara cylindryczna, wysoka, ośmioboczna, z prostokątną nakładką na awersie, z rytowaną wedutą miasta Hamburga (widok podpisany jako Baumhaus in Hamburg). Na rewersie analogicznie soczewka, po bokach pojedyncze listki. Wylew kolisty, podcięty opaską, krawędź sfazowana. Pokrywa dzwonowata, ośmioboczna, szlifowana powierzchniowo, zwieńczona talerzykowatym uchwytem w formie grzybka. Na całej powierzchni pucharu krawędzie i naroża lazurowane kobaltem.