Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Historia Piernikarskiego Rzemiosła – zapowiedź wystawy


10 października 2022

Pokonkursowa wystawa XXII Biennale Fotografii Górskiej powoli zbliża się do końca. Będzie można ją oglądać jeszcze tylko do 16 października.
Natomiast już 4 listopada o godzinie 16:00 nastąpi wernisaż wystawy – „Historia Piernikarskiego Rzemiosła”.

Znane, lubiane wypiekane szczególnie na święta ciasteczka – czyli pierniki. Najstarsze wzmianki o ich wypieku pochodzą z XIII wieku. Od tego czasu pierniki przybierały różne kształty, formy, pełniły rozmaite funkcje. Z królewskiego stołu zawędrowały na wiejskie jarmarki i stragany. Z czasem zaczęto dodawać do nich czekoladę i kolorowy lukier.

Mianem piernikowej stolicy określany jest Toruń, ale warto zaznaczyć, że także w innych regionach w Polsce istniały i istnieją tradycje wypieku pierników. Piernikarskie tropy znajdujemy m.in. na Dolnym Śląsku, czego przykładem są m.in.  przechowywane w Muzeum Karkonoskim zabytki. Warto wspomnieć o wypiekających pierniki czyli piernikarzach i piernikarkach, kontynuujących dawne tradycje rzemieślnicze. W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Polsce z kolei są zrzeszone są zajmujące się tworzeniem form piernikarskich i zdobieniem pierników.

Szczegółowe informacje o wystawie podamy wkrótce.

Wystawa „Historia piernikarskiego rzemiosła” jest efektem realizacji projektu o tym samym tytule wykonanym przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, współfinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.

Wystawa powstała we współpracy  z Centrum Dokumentacji i Informacji Krajoznawstwa Śląskiego HAUS SCHLESIEN z  Königswinter w Niemczech i Muzeum Okręgowym w Toruniu (Dział Toruńskiego Piernikarstwa), Towarzystwem Miłośników Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz grupy muzeów dolnośląskich: Muzeum Narodowego we Wrocławiu oddział Muzeum Etnograficzne, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Regionalnego w Chojnowie, Muzeum Regionalnego w Jaworze, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego Skansen w Pstrążnej, Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Muzeum Powiatowego w Nysie, Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie i Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze.

POWRÓT