Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Gotyckie wsporniki rzeźbiarskie w kościele parafialnym p.w. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.


1 czerwca 2022

Dnia 1 czerwca 2022 r. w kościele parafialnym p.w. św. Erazma Pankracego w Jeleniej Górze odbyło się otwarcie wystawy poświęconej rzeźbionym gotyckim wspornikom, podtrzymującym sklepienia w prezbiterium i nawie kościoła. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Okolicznością umożliwiającą zorganizowanie wystawy było wykonanie serii zdjęć z bliskiej odległości, z resztowań postawionych w związku z malowaniem kościoła. Dało to możliwość przeprowadzania dalszej analizy formalno-stylistycznej tych dzieł rzeźbiarskich, zwykle bezpośrednio niedostępnych ze względu na dużą wysokość ich usytuowania i stosunkowo niewielkie rozmiary.

Wyrzeźbione w piaskowcu wsporniki sklepienne w kościele Erazma i Pankracego są interesującym zespołem późnogotyckiej plastyki, na który składają się groteskowe i diaboliczne maski, o ekspresyjnie opracowanych formach rzeźbiarskich, mające chronić wnętrze świątyni przed wtargnięciem złych mocy. Reprezentują zróżnicowany poziom sztuki rzeźbiarskiej, inspirowanej dziełami o proweniencji czeskiej, charakterystyczny dla sztuki śląskiej z przełomu XV/XVI w. Wystawę opracował historyk sztuki – Kazimierz Śliwa

W poniższym pliku znajdziecie Państwo szczegółowe informacje o wystawie i prezentowanych wspornikach, opracowaną przez Pana Kazimierza Śliwę.

POWRÓT