„EKO- GLASS” WYSTAWA POPLENEROWA 2011

12 grudnia 2011

Wystawa IV. Polsko-Czeskiego Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego EKOGLASS Festiwal 2011
W lipcu 2011 roku odbyła się czwarta edycja Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego „Ekoglass Festiwal”. Wystawa prezentuje prace poplenerowe artystów szkła z Polski i Czech, min.: Agnieszki Bar (PL), Jakuba Berdycha Sr. (CZ),Jakuba Berdycha Jr.

(CZ), Mariusza Łabińskiego (PL), Oldřicha Plívy (CZ),Václava Řezáča (CZ), Piotra Stramskiego (PL), Jiříeho Šuhájek (CZ), Igora Wójcika (PL), Marty Sienkiewicz (PL),Katarzyny Harasym(PL).
Festiwal EKOGLASS organizowany jest od 2008 roku w swoim założeniu stanowi platformą łączącą spektakularną twórczość z zakresu szkła z upowszechnianiem sposobów jego produkcji i unikalności w kontekście kreacji artystycznej, wspartą o upowszechnianie edukacji ekologicznej. Jest on elementem wymiany i współpracy polsko-czeskiej w unikalnej dziedzinie twórczości szkła artystycznego.
Miejscem jego realizacji jest pograniczne Izerskie i Karkonosze po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Posiadają one najmocniejsze i historyczne tradycje produkcji szkła przemysłowego i artystycznego.
Dzięki polsko-czeskiej transgranicznej współpracy Festiwal Ekoglass daje wyjątkową możliwość rozwoju oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami, hutmistrzami i technologami szkła z Polski i Republiki Czeskiej. Ważnym aspektem Festiwalu jest także konfrontacja postaw twórczych artystów młodych i tych doświadczonych, projektantów i profesorów.