Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

„Dawno, niedawno…dzisiaj. Wieś w malarstwie Wiolety Rzążewskiej (…)”.


16 września 2021

Wystawa „Dawno, niedawno…, dzisiaj. Wieś w malarstwie Wiolety Rzążewskiej. Dzieła dolnośląskich twórców ludowych” nawiązuje do 75. rocznicy przybycia powojennych osiedleńców na nowe Ziemie Zachodnie. Życie lokalnych wspólnot w polskich regionach było w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych podobne. Odreagowywano wojenne traumy, radowano się młodością, przejmowano miejskie mody, rodziły się dzieci… Ważną rolę w życiu społeczności odgrywały tradycje wyniesione z miejsc pochodzenia i kultywowane niejednokrotnie do dziś.
Obrazy Wiolety Rzążewskiej są dopowieścią do czasu, który nie całkiem jeszcze przeminął. Trwa w pamięci żyjących pokoleń, a także w realiach współczesności. Na ekspozycję składają się również powojenne fotogramy opowiadające o życiu w pierwszych latach po osiedleniu na Dolnym Śląsku i wybrane artefakty ludowej twórczości.
Wioleta Rzążewska – malarka, absolwentka Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jej dyplomowy cykl malarski „Sto lat!” został zakupiony do kolekcji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W 2019 i 2020 roku znalazła się w rankingu Kompasu Sztuki. Laureatka Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2018 roku, a także wielu nagród i wyróżnień. Zrealizowała liczne wystawy indywidualne i uczestniczyła w prezentacjach zbiorowych. Maluje wieś czasu przemian wpisując się stylistycznie w nurt realizmu, który można określić „reportażowym”. Jej obrazy stanowią poetycką syntezę na temat potęgi społecznych więzi, a także pełną pogody refleksję o czasie życia i czasie umierania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Wystawa będzie prezentowana w terminie 24.09.2021 – 14.11.2021 r.

POWRÓT