Blisko i Daleko – wernisaż wystawy

10 maja 2023

Już 13 maja, w trakcie Nocy Muzeów, o godzinie 18:00, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze – Galeria na Górze, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Niny Hobgarskiej i Teresy Kępowicz pt. „Blisko i daleko”.

Ideą wystawy jest pokazanie fotografii miejsc szczególnie ważnych dla każdej z artystek.
Ważnych z powodu częstego z nimi obcowania lub jako zapadające w pamięć zapisy pierwszego wrażenia. Pokażą je, w sposób charakterystyczny dla własnych zainteresowań i doświadczeń artystycznych, z dwóch perspektyw – bliskiej i dalekiej.
Bliska – jest pokazem tego co jest nieodległe geograficznie, łatwo dostępne i dobrze rozpoznane poprzez częsty kontakt. Bliskość objawi się także przez sposób obrazowania polegający na skupieniu się na detalu, swoistej próbie dotknięcia powierzchni, zagłębienia się w strukturę fotografowanego obiektu i dostrzeżenie istotnych elementów tworzących całość.
Daleka – przedstawi obrazy fotograficzne widziane z oddali, biorąc pod uwagę odległość fizyczną i mentalną. Będą to przedstawienia powstałe z zaciekawienia nieznanym, próbujące pokazać jego urodę i oryginalność jak i zbliżyć się do istoty ich atrakcyjności wizualnej i kulturowej.
Oba pojęcia – blisko i daleko – są traktowane wieloznacznie, ich interpretację emocjonalną, symboliczną i społeczną z pewnością uzupełnią widzowie.

Autorki posiadają duży dorobek twórczy. Teresa Kępowicz głównie w dziedzinie malarstwa, a Nina Hobgarska w fotografii krajobrazu. Obie są członkiniami Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii