SERDECZNIE ZAPRASZAMY 1. LIPCA O GODZ. 17:00 NA OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWO FLAMANDZKIE.

4 lipca 2014

Na wystawie będzie można zapoznać się z dziełami malarstwa flamandzkiego. Kolekcja pochodzi ze zbiorów prywatnych użyczonych Muzeum na okres wystawy czasowej.

Flamandzka sztuka obejmująca obszar południowych prowincji Niderlandów (dzisiejsza Belgia) rozwijała się pod wpływem hiszpańskiego dworu, w kręgu religii rzymsko-katolickiej i wpływów włoskich. We Flandrii dominował obraz typu gabinetowego, małoformatowy przeznaczony do kontemplacji i traktowany jako obiekt kolekcjonerskich pasji. Dominujące początkowo tematy religijne ustąpiły miejsca kompozycjom o charakterze świeckim np. scenom z życia codziennego, portretom, pejzażom, martwym naturom, widokom wnętrz kościołów, morskim krajobrazom oraz scenom alegorycznym i mitologicznym, w których specjalizowali się poszczególni malarze. Wszystko to będzie można zobaczyć na wystawie.

Wśród obrazów, które zaprezentujemy znajdą się dzieła Jana Franza Soolmakera – malarza italianizujących pejzaży i scen rodzajowych, Jana Lootena – specjalizującego się w leśnych pejzażach, czy znakomitego Philipsa Wouwermana – jednego z najbardziej utalentowanych, twórców scen konnych XVII w. Jego prace cieszyły się popularnością i były naśladowane do początków XIX w. Ulubionym tematem artysty były konie, ale malował również sceny myśliwskie, postacie jeźdźców, sceny batalistyczne z okresu wojny trzydziestoletniej, jarmarki, biwaki i obozy wojskowe.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dziełami mistrzów flamandzkich w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Wystawę będzie można oglądać do10. sierpnia 2014 r.