4 września 2013

Wystawa „Sztuka rosyjska lat 20.-30. XX wieku. Rysunki, akwarela, gwasze i porcelana propagandowa” będzie prezentacją fragmentu prywatnej kolekcji rodziny Żerlicynów-Żarskich. Zbiór ten tworzony był z pasją i znawstwem już od lat 60. Na ekspozycji znajdzie się ponad sto dzieł, w tym kilkanaście obiektów ceramicznych. Z szerzej znanych artystów, których prace będzie można obejrzeć należy wymienić Mikołaja Roericha (1874-1947), Aleksandra Drewina (1889-1938), Roberta Falka (1886-1958), Ninę Kogan (1889-1942), Olgę Rozanową (1886-1918) i Nadieżdę Udalcową (1886-1961).
Zestaw prac bardzo dobrze oddaje ogólne tendencje sztuki rosyjskiej tego okresu. Szczególnie ciekawe jest bardzo szybkie przyswojenie sobie przez twórców idei futuryzmu i kubizmu, prowadzące następnie do pojawienia się suprematyzmu i konstruktywizmu. Podobnie jak artyści zachodni, tak i Rosjanie na nowo odkryli ekspresję twórczości ludowej oraz ikony.
Oblicze tej sztuki ukształtowały burzliwe przemiany społeczne i entuzjastyczna atmosfera, w której artyści przystąpili do aktywnego tworzenia zupełnie nowego świata. Radykalne nowatorstwo niektórych idei i dokonań nie stawało na przeszkodzie w rozwijaniu tradycyjnych gatunków przedstawień takich jak portret czy pejzaż.
Pewne kręgi artystów postulowały zbliżenie sztuki i rzemiosła. Poszukiwano form plastycznych, które mogły być wspólne dla wszystkich dziedziń twórczości. Przykłady sztuki użytkowej na wystawie pokazują przepływ inspiracji i związek między eksperymentalnymi szkicami i ich realizacjami w postaci projektów książek czy dekoracji wyrobów porcelanowych.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się na salach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze 6 września o godzinie 16. Ekspozycja potrwa do 3 listopada. Serdecznie zapraszamy
SZTUKA ROSYJSKA