MODEL KOSCIOŁA ŁASKI

10 października 2009

ODZYSKANA ŚWIETNOŚĆ. MODEL JELENIOGÓRSKIEGO KOŚCIOŁA ŁASKI. DROGA DO TOLERANCJI – 300 ROCZNICA UGODY ALTRANSZTADZKIEJ. 10 PAŹDZIERNIKA – 15 LISTOPADA 2009.

W ramach 300. rocznicy położenia kamienia węgielnego pod budowę ewangelickiego kościoła Łaski w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskie organizuje wystawę „Odzyskana świetność. Najciekawszym eksponatem będzie unikatowy drewniany model Kościoła, wykonany w 1709 r. przez architekta świątyni Martina Franza.

Jeleniogórski kościół Łaski jest szalenie ważnym i cennym obiektem zarówno pod względem świetnej architektury i zabytkowego wyposażenia, jaki i kontekstu historycznego i okoliczności, w jakich powstał. Jest jednym z sześciu kościołów wzniesionych w wyniku łaski cesarza Józefa I, który zezwolił na budowę 6 domów modlitwy dla protestantów (Żagań, Kożuchów, Kamienna Góra, Milicz, Cieszyn, Jelenia Góra). Model został poddany konserwacji w latach 2007 – 2009. Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie z przebiegu prac konserwatorskich. Partnerem projektu jest Muzeum Śląskie w Görlitz, które udostępni wystawę „Droga do tolerancji – 300 rocznica ugody altransztadzkiej”.