Wakacyjny Szklarski Weekend

27 czerwca 2022

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze rozpoczyna wakacje pełnym atrakcji pierwszym lipcowym weekendem.

Już w piątek 1lipca w samo południe, o godz.12:00, zapraszamy na wernisaż wystawy  „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”, na której  zaprezentujemy  bogatą, nowo zakupioną   kolekcję szkieł zaprojektowanych przez profesora Horbowego oraz najważniejszych polskich designerów tworzących w latach 60. 70. 80. XX wieku.
Zakup kolekcji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego i sponsorów: Multiagencja CONDITOR sp. z o. o. S.K.A. oraz  Dzięciołowski sp. z o.o.

Podczas wernisażu zostanie  oficjalnie ogłoszony Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Celem Konkursu jest wsparcie i promocja światowego szkła artystycznego i szklarskiego designu jako dyscyplin mających szczególne znaczenie dla tradycji szklarskich Dolnego Śląska.
Organizatorami Konkursu są: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Pan Cezary Przybylski.

Wakacyjny weekend od 1 do 3 lipca uatrakcyjnią także codzienne pokazy pokazy hutnicze  w Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. W godzinach 10:00 – 17:00 hutnicy z huty szkła Novosad & Syn w Harrachovie, będą prezentować zwiedzającym sztukę formowania szkła i tworzenia ciekawych, szklanych kompozycji.

Ponadto w piątek 1 lipca o godzinie 18:00 w „Galerii na Górze” w Muzeum Karkonoskim, będzie miała miejsce  prezentacja dwóch regionalnych wydawnictw książkowych:
„Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku” autorstwa Marka Szajdy oraz „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku – Region jeleniogórski” autorstwa Tamary Włodarczyk.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.