Józef Gielniak – mistrz Linorytu. Życie i Twórczość.

6 kwietnia 2022

Zapraszamy 12 kwietnia 2022 roku, o godzinie 17:00, na wernisaż wystawy „Józef Gielniak – mistrz linorytu. Życie i twórczość”.

Wystawa prezentuje życie i dorobek artysty. Pokazujemy około 60 prac graficznych. W przeważającej mierze są to linoryty, jednak znajdą się tu również pojedyncze przykłady mezzotinty i akwaforty. Muzeum Karkonoskie posiada pełną kolekcję prac Gielniaka oraz liczne pamiątki, takie jak oryginalne płyty graficzne, fotografie, zapiski czy zawartość biblioteczki.

Józef Gielniak jest jednym z najważniejszych artystów związanych z naszym regionem. Urodził się we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Przez lata żył i pracował w sanatorium „Bukowiec” koło Kowar. Twórczości graficznej podjął się pod opieką prof. Stanisława Dawskiego, rektora  wrocławskiej uczelni. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach międzynarodowych. Mimo ciężkiej choroby, przez piętanście lat spod jego dłuta wyszło 68 grafik.W swoich linorytach  w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki graficznej, wypracowując przy tym swój bardzo indywidualny styl nie znajdujący wielu analogii.

Wydanie katalogu oraz zorganizowanie wystawy poświęconej temu wybitnemu twórcy wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Gielniakowskiego, związanego z przypadającą w 2022 roku 90. rocznicą jego urodzin i 50. rocznicą śmierci.

Wystawa czynna do 19 czerwca 2022 roku.