Niedziela w Muzeum – wykład.

14 lutego 2022

Serdecznie zapraszamy w niedzielę (20.02.) o godzinie 13:00, na wykład z cyklu „Niedziela w Muzeum” pt. Osadnictwo słowiańskie w rejonie Jeleniej Góry we wczesnym średniowieczu.
Dr Ewa Lisowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w trakcie wykładu poruszy tematykę najwcześniejszego osadnictwa słowiańskiego w regionie jeleniogórskim, problematykę plemienną i zagadnienie funkcjonowania plemienia Bobrzan. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wykopaliskowym badaniom archeologicznym, zainicjowany na początku XXI wieku przez Muzeum Karkonoskie, a kontynuowanym przez dr Lisowską na wczesnośredniowiecznym stanowisku osadniczym (grodzisko i osada otwarta) w Jeleniej Górze – Grabarach. Uzyskano z nich najstarsze w regionie średniowieczne materiały zabytkowe, datowane na IX – X wiek n.e. Zabytki te prezentowane są na muzealnej wystawie „W Cieniu Gór Olbrzymich – Średniowiecze”, na której będzie odbywał się wykład.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.