Wernisaż wystawy „Matecznik”

5 stycznia 2022

Serdecznie Państwa zapraszamy na wernisaż wystawy MATECZNIK Moniki Rubaniuk w dniu 14.01.2022 o godz. 16.00
Laboratorium szkła, ul. Jana Matejki 28, 58-500 Jelenia Góra
wystawa potrwa do 31.03.2022

Czym jest matecznik?

Matecznik to ostoja, miejsce własne, przyjazne, wolne od ingerencji innych. Miejsce, gdzie panuje naturalny ekosystem, zapewniający bezpieczną egzystencję. Czy taki matecznik ma na myśli Monika Rubaniuk, umieszczając swój szklany las we wnętrzu huty?

Monika Rubaniuk. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego, 1996. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Litwie, Holandii i w Niemczech. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, 1995/96, Rządu Greckiego 1998, prezydenta Wrocławia 1999, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021. Jej prace znajdują się w kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Szkła Ebeltoft w Danii.