Tropami Historii

2 czerwca 2021

Już 8 czerwca, wraz z Jeleniogórską Strefą Fotografii, rozpoczynamy projekt „Tropami Historii”.
8 czerwca o godzinie 11:00 zapraszamy na wykład Stanisława Firszta pt. „Znane/Nieznane. Opowieści jeleniogórskie”
10 czerwca odbędzie się wykład Ivo Łaborewicza – kier. Oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, pt. „Sekrety Jeleniej Góry”, oraz prezentacja książki pod tym samym tytułem.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegółowe informacje o projekcie:

Projekt artystyczno-edukacyjny pt. „Tropami historii”, którego celem jest:
– pokazanie za pomocą fotografii: ludzi, miejsc i zdarzeń związanych z historią Jeleniej Góry,
– edukacja artystyczna, rozwijanie umiejętności fotograficznych, tworzenie obrazowych opowieści,
– poznanie śladów obecności osób, których działalność w przeszłości wpłynęła w istotny sposób na współczesny obraz miasta,Realizacja projektu przebiegać będzie w kilku etapach:
I. etap informacyjny:
– wykład Stanisława Firszta pt. „Znane/Nieznane. Opowieści jeleniogórskie”. 8.VI.2021- Muzeum Karkonoskie, godz.11.00
– wykład Ivo Łaborewicza – kier. Oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, pt. „Sekrety Jeleniej Góry”, oraz prezentacja książki pod tym samym tytułem. 10.VI – Muzeum Karkonoskie, godz.11.00
Wykłady są adresowane do potencjalnych uczestników wydarzenia.
Po wykładach nastąpi nabór do grup fotograficznych prowadzonych przez fotografów – członków Strefy Fotografii, każda grupa będzie realizowała inny zakres tematyczny, omówiony w trakcie wykładów.
Prowadzący grupy:
Marcin Masiewicz – absolwent Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii, nauczyciel przedmiotu pracownia fotografii w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych,
Janina Hobgarska – absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Warszawie, członkini ZPAF,
Tomasz Mielech – instruktor fotografii JCK w Jeleniej Górze, prowadzący galerię Korytarz, kierownik Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii, członek ZPAF
Beata Chłopeniuk- absolwentka Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii, kandydatka ZPAF
Janusz Jaremen – absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie, instruktor fotografii w JCK, kandydat ZPAFII. etap realizacyjny – sformowanie 5 grup fotograficznych spośród zainteresowanych uczestników ( 7-9 osób w każdej) i przyjęcie obszaru tematycznego. Proponowane obszary tematyczne to:
a) ludzie i ich ślady
b) budowle, obiekty, założenia parkowe
c) rzeki, mosty, wiadukty
Realizacja wycieczek fotograficznych: VI – IX. 2021,
Wystawa fotografii (z katalogiem), z udziałem wszystkich uczestników. Muzeum Karkonoskie – listopad 2021.
Organizator: Jeleniogórska Strefa Fotografii
Partnerzy Projektu:
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze,
Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze,
Szkoła Podstawowa Nr 8 w Jeleniej Górze,
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy KPSW w Jeleniej Górze.
Patronat medialny:
Nowiny Jeleniogórskie
Telewizja Strimeo
Projekt współfinansowany przez Miasto Jelenia Góra.