Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Antonówka. Podziemia, które nie istnieją.


2 marca 2020

Nadchodząca „Niedziela w Muzeum” (8.03, o godz. 11:00) będzie podróżą w przeszłość pełną tajemnic, zabiorą nas w nią – Krzysztof Wojtas i Maciej Regewicz, regionaliści, pasjonaci, twórcy Spaceru Historycznego po „Ruskim Lesie”.
Antonówka i jej pobliskie tereny od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy historii, dziennikarzy, poszukiwaczy skarbów oraz pasjonatów tajemnic II wojny światowej. Wiele publikacji historycznych, krajoznawczych i turystycznych stara się wyjaśnić działalność, którą naziści, a następnie czerwonoarmiści, prowadzili na terenie tajnego kompleksu nieopodal Kamiennej Góry. Niestety, żadna z nich nie wyczerpuje wystarczająco tematu, gdyż wszelka dokumentacja na temat ulokowanych w Antonówce obiektów, przepadła w niewyjaśnionych okolicznościach. Wiadomo, że na terenie Antonówki w okresie drugiej wojny światowej produkowano broń na potrzeby wojska III Rzeszy. Czy oprócz produkcji broni naziści w Antonówce prowadzili jeszcze jakąś inną działalność? Prawdopodobnie tak.
Wszelka dostępna wiedza, która została opisana w dotychczasowych publikacjach, nie wyjaśnia wielu fundamentalnych kwestii, związanych z kompleksem. Niemal pewne jest, że ogromna fabryka broni oprócz prawie siedemdziesięciu obiektów nadziemnych, posiadała także podziemia, w których powstały m.in. magazyny, gdzie składowano wyprodukowaną broń. Według relacji mieszkańców okolicy niektóre podziemne przestrzenie Antonówki miały nawet trzy poziomy, które zostały zalane wodą przez wycofujące się z Antonówki wojska niemieckie, oraz że podziemia te ciągną się do samej Kamiennej Góry.
Zapraszamy na wspólne odkrywanie tajemnic Antonówki!
Wstęp na „Niedzielę w Muzeum” jest bezpłatny. Na zwiedzanie wystaw muzealnych obowiązują bilety wstępu.

Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia, na którym umieszczeni są ludzie poszukujący tajnego kompleksu, tytul wydarzenia i skrót informacji

POWRÓT