Witraż Triumf Sławy

31 sierpnia 2018

Szkło o nieregularnej strukturze, z pęcherzykami powietrza i smugami, bezbarwne; malowane konturówką, patyną, lazurą srebrową; listwy ołowiane. W wyniku konserwacji dla ustabilizowania obiektu dodano czarne tło (szkło), całość oprawiono w ramkę z miedzianego ceownika.

Kompozycja figuralna – przedstawienie alegorii Triumfu Sławy: na pierwszym planie orszak, dwa słonie ciągnące powóz w bogatej uprzęży z haftowanymi czaprakami. Na powozie postać kobieca z długimi włosami, zamknięta w kuli osadzonej na bazie zwieńczonej wazą ze sterczyną; w jednej ręce trzyma miecz, w drugiej dziecko, na tle morza i statków. Przy powozie jeździec na koniu w bogatej uprzęży, w antykizującym stroju. Z przodu przy słoniach podobnie ubrana postać męska, z hełmem z wieńcem laurowym i skrzydełkami, idąca z uniesioną ku górze lewą ręką, trzymającą dzban nad głowami słoni. Pomiędzy nimi dwa bawiące się psy oraz prostokątna tabliczka z datą 1530. Z prawej strony przedstawienia fragment postaci trzymającej w ręku kość szczękową, z lewej na skraju kompozycji starzec, niosący na ramieniu kolumnę. Na drugim planie tłum postaci w strojach renesansowych i antykizujących. W dali po prawej pejzaż górski z otoczonym murami miastem/zamkiem, po lewej pejzaż morski z żaglowcami i wysokimi skałami.

Dominik Kunysz

Witraż, Triumf Sławy

Witraż z alegorycznym przedstawieniem Triumfu Sławy, Włochy (?), poł. XVI w.; szkło, metal (ołów), wym. ø 29 cm, nr inw. MJG 875/s