ŚLĄSKIE MALARSTWO PEJZAŻOWE 2 POŁ. XIX I 1 POŁ. XX W.

18 czerwca 2012

Wystawa czasowa „Śląskie malarstwo pejzażowe 2 poł. XIX i 1 poł. XX w.” Z kolekcji prof. Czesława Osękowskiego Wernisaż odbędzie się 18 czerwca  o godz. 18.00 Wystawa czynna do końca sierpnia 2012
Wystawa malarstwa pejzażystów śląskich tworzących w 2 poł. XIX i 1 poł. XX w. Jest to prezentacja prywatnej kolekcji prof. Czesława Osękowskiego, rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, którą tworzy od 30 lat. Dzięki pasji i zaangażowaniu powstał  zbiór liczący ponad 80 obrazów najwybitniejszych artystów śląskich tego czasu: Adolfa Dresslera, Wilhelma Kraussa, Carla E. Morgensterna, E.H. Comptona, Georga Müllera – Breslau, Carla Schirma, Eugena Spiro, Gertrud Staats, Ericha Kubiersky’ego, Katariny Kosack, Alfreda Nikischa, Heinricha Tüpke, Paula Weimanna, Maxa Wislicenusa, Artura Wasnera i wielu innych.  Głównym tematem jest pejzaż, szczególnie Karkonoszy, okolic Wrocławia, ale też z innych części świata. Są też portrety, sceny rodzajowe.