XVI BIENNALE FOTOGRAFII GÓRSKIEJ „SAMOTNIA 2009-2010”

5 maja 2010

Konkurs fotograficzny – najważniejsza impreza  o  tematyce górskiej obchodząca w 2010 roku 30 lat istnienia, adresowana do wszystkich fotografujących zainteresowanych tematyką górską zarówno amatorów, profesjonalistów  jak i artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Fotografików.   Na całość XVI Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej  składają się: konkurs fotograficzny, dziesięciodniowe plenerowe  warsztaty fotograficzne organizowane w Karkonoszach, cztery wystawy fotograficzne (w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Galerii „Korytarz”, Galerii pod Brązowym Jeleniem”) oraz trzydniowe seminarium poświęcone tematyce górskiej. Projekt jest realizowany w kilku etapach i formach. Pierwszą z form projektu jest plener fotograficzny w Karkonoszach pt.: ” Karkonosze 2010r.” Do udziału w plenerze zostali zaproszeni uznani artyści fotograficy z Polski i z Czech. Efektem pleneru jest jedna z wystaw XVI Biennale Fotografii Górskiej prezentowana w miesiącu wrześniu i październiku 2010r. w salach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze,  w miesiącach listopadzie i grudniu 2010r. w Muzeum w Zaclerzu w Czechach a w 2011r. w Muzeum Przyrodniczym Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze – Sobieszowie.  W plenerze, który odbył się w czerwcu 2010r. w Karkonoszach uczestniczyło 20-tu fotografików. Istotą projektu  jest organizacja konkursu fotograficznego o tematyce górskiej, który jest organizowany w Jeleniej Górze po raz szesnasty i jest konkursem  mającym najdłuższą w Polsce tradycję. Konkurs jest adresowany do wszystkich fotografujących góry, podróżujących po górach polskich i górach świata przybliżających odbiorcom ich piękno oraz pokazujących wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich.