„100 LAT PLAKATU ROSYJSKIEGO”

11 grudnia 2011

Wystawa stanowi wybór 121 najbardziej reprezentatywnych dzieł ze stuletniej historii plakatu w Rosji. W Muzeum będzie można zobaczyć 51 plakatów, druga część wystawy będzie eksponowana w BWA w Jeleniej Górze. Plakaty które będzie można zobaczyć na ekspozycji pochodzą z kolekcji prywatnej .

Plakat rosyjski był nie tylko świadectwem przemian zachodzących u naszych sąsiadów w XX wieku, lecz także niezwykłym zjawiskiem artystycznym, poligonem doświadczalnym rosyjskiej awangardy. Można go było napotkać wszędzie. Dla milionów radzieckich ludzi przez wiele lat plakat był nieodłączną częścią codzienności. Ukształtował oblicze miast i wsi, zakładów pracy i fabryk czy urzędów państwowych. Plakat w Rosji w swej istocie stał się sztuką narodową. Jego autorzy nieświadomie, dali życie nie chwilowym, propagandowym ulotkom, lecz artystycznym pomnikom epoki, dzięki którym możemy dzisiaj lepiej zrozumieć duchową przeszłość tego kraju. Był pełnym wyrazu zjawiskiem artystycznym, opisującym „szóstą część świata”, jak dumnie nazywano Związek Radziecki w latach dwudziestych.