Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

Zakup serwisu szklanego z pracowni Moritza Wentzla


17 listopada 2022

Serwis szklany pochodzący z pracowni Moritza Wentzla powstał w latach 1887-1890 i liczy trzydzieści jeden elementów. W jego skład wchodzi karafka z zatyczką, kieliszki do wina, wody i szampana oraz spodki. Zdobi je stylizowana dekoracja roślinno-ornamentalna z ulistnionymi gałązkami winorośli oraz przedstawienia figuralne. Postaci ukazane są w konwencji neobaroku i neorokoka według XVIII-wiecznych rycin z katalogów mody francuskiej. Na kolistych wylewach kieliszków i przy krawędziach stopy zdobiony wysokokaratowym złotem. Wszystkie elementy serwisu prócz karafki są sygnowane inicjałami MW w ligaturze.

Firma Moritza Wentzla została założona w 1801r. z siedzibą we Wrocławiu. Dom Wentzla należał do najbardziej znaczących przedsiębiorstw zajmujących się wyposażeniem w dziedzinie nowoczesnego rzemiosła artystycznego i wyposażenia wnętrz. Oferta produktów obejmowała luksusowe przedmioty wykonane m. in. z kryształu, porcelany, brązu i drewna. Od 1869 r. firma rozwinęła działalność o własną pracownię, do której przyłączony został Instytut Sztuki zajmujący się grawerowaniem szkła. Prawdopodobnie od tego czasu sprowadzano do Wrocławia luksusowe szkła kryształowe ze Śląska i Czech, w tym z najznakomitszej wówczas huty hrabiego Schaffgotscha Josephine w Szklarskiej Porębie. Moritz Wentzel szczycił się mianem dostawcy dworu Jego Wysokości Cesarza i Króla Prus Wilhelma II.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Całkowity koszt projektu wynosi 70 000 zł, przyznane dofinansowanie to kwota 67 000 zł

POWRÓT