WERNISAŻ WYSTAWY POKONKURSOWEJ XII KONKURSU GRAFICZNEGO IM. JÓZEFA GIELNIAKA

3 marca 2013

XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka – Wystawa pokonkursowa
Uroczyste otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 22 marca o godzinie 16 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 3 czerwca.Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka jest międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym obejmującym techniki graficzne druku wypukłego. Przez szereg lat dawał możliwość zaprezentowania osiągnięć artystów grafików i przeglądu aktualnych tendencji w tej dziedzinie. Jego celem jest uhonorowanie pamięci Józefa Gielniaka – wybitnego grafika, który przez szereg lat żył i tworzył na ziemi jeleniogórskiej.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem twórców, nadeszło 188 prac. Jury, w którego skład weszli artyści oraz historycy sztuki, wyłoniło zwycięzców i wyselekcjonowało 104 grafiki na wystawę pokonkursową. Wśród laureatów znajdują się dobrze znani twórcy. Konkurs jest również szansą dla debiutujących artystów, czego dowodem jest przyznanie głównej nagrody młodej graficzce Annie Rybak, która Grand Prix otrzymała za zestaw dwóch linorytów. Przeważająca ilość artystów biorących udział w wystawie pochodzi z Polski, ale reprezentowane są również kraje takie jak Grecja, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Meksyk, Belgia, Kanada, RPA czy Tajwan. Zdecydowana większość grafik została wykonana w technice linorytu i drzeworytu. Prace pokazują różnorodność formalnych poszukiwań i tematów podejmowanych przez współczesnych twórców.