Warsztaty Edukacyjne – oferta dla osób dorosłych i młodzieży

27 września 2022

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oferuje lekcje i warsztaty poświęcone różnym dziedzinom kultury. Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział uczestników i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy indywidualnie oraz w grupach. Wpisując się w podstawy programowe, nasza oferta uzupełnia program nauczania, a przede wszystkim inspiruje do własnych działań twórczych.

INFORMACJE PODSTAWOWE

• Opiekunowie grupy mają wstęp do muzeum bezpłatny.
  • Cena warsztatu: 15 zł/os
  • Wpłaty dokonuje się w kasie muzeum, istnieje możliwość wystawienia faktury.
  • Zajęcia są prowadzone od wtorku do piątku.
  • Czas trwania zajęć od 45 – 60 min.
  • Rezerwację lekcji prosimy dokonywać z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
  • Zajęcia są prowadzone wyłącznie z grupami wcześniej umówionymi.
  • Prosimy o poinformowanie w  przypadku rezygnacji.

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Karkonoskie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby Muzeum Karkonoskiego.

REZERWACJA ZAJĘĆ:
telefonicznie: 75 75 234 65 wew. 89,
mailowo: edukacja@muzeumkarkonoskie.pl
Osoby prowadzące warsztaty: Edyta Zawodna, Natalia Kryszpin
Dział Edukacji, Promocji i Organizacji.
Prosimy o dokładne ustalenie terminu zajęć oraz podanie informacji o liczebności grup i adresu kontaktowego wraz z numerem telefonu i nazwiskiem nauczyciela lub opiekuna

TEMATY ZAJĘĆ- WARSZTATÓW

MAKRAMA LIŚCIE/ PIÓRA

Część teoretyczna:. zapoznanie się ze starą sztuką o bogatej historii – sztuką supełkową. Czym jest makrama, jakie były jej początki i jak wygląda dziś.
Część praktyczna: Własnoręczne wykonanie zawieszki – plecionki w postaci piór, liści. Zapoznanie  się z podstawowym splotem niezbędnym do stworzenia makramy
Słowa klucze: sztuka supełkowa, makrama

ŚLADAMI ARTYSTY – KOLOROWY VILIATURO, SZKLANY WISIOR

Część teoretyczna:  krótki spacer po wystawie stałej szkła współczesnego, przedstawienie znanego artysty SILVIO VILIATURO, omówienie czym jest szkło i jego zastosowanie w sztuce oraz codziennym  życiu.
Część praktyczna: wykonanie szklanego wisiorka ze szkła ciętego, inspirując się Silvio Vigliaturo.
Słowa klucze: Szkło, Silvio Viliaturo, artysta

LAMPION GRAWEROWANY/ LAMPION DECOUPAGE

Część teoretyczna: oprowadzanie po wystawie szkła artystycznego oraz wystawie regionalnej, przedstawienie rozwoju kolekcji szkła na przykładzie wybranych eksponatów
Część praktyczna: umiejętność opanowania techniki decoupage
Słowa klucze: szkło, techniki szklarskie, kolekcja, decoupage

KOMPOZYCJA WITRAŻOWA – aniołek/kwiat ( grupa maksymalna do 10 osób)

Część teoretyczna: podczas krótkiego spaceru po wystawie szkła artystycznego, omawiamy, czym jest witraż na przykładzie witraży wyeksponowanych w Muzeum.
Część praktyczna: zapoznanie się techniką witrażownictwa tj technika Tiffan’ego, praca ze szkłem, lutowanie, ciecie szkła itp.
Słowa klucze: szkło, witraż, kompozycja

GRAWEROWANIE NA SZKLE

Część teoretyczna: prezentacja ekspozycji szkła artystycznego z wyróżnieniem szkła grawerowanego oraz omówienie techniki na przykładzie poszczególnych eksponatów.
Część praktyczna: uczestnicy zajęć nabywają umiejętność pracy z urządzeniem grawerskim oraz poznają technikę grawerowania na szkle.
Słowa klucze: szkło, kompozycja, grawerowanie

GRAFIKA- ŚLADAMI JÓZEFA GIELNIAKA / LINORYT/ MONOTYPIA

(zajęcia cykliczne do 10 osób)
Część teoretyczna: zapoznanie z artystą Józefem Gielniakiem oraz jego twórczością na przykładzie kolekcji grafik znajdujących się w Muzeum
Część praktyczna: poznanie danej technik warsztatowej, wykonanie matrycy oraz odbitki
Słowa klucze: grafika, monotypia, linoryt, Józef Gielniak, techniki graficzne, matryca, odbitka

MALOWANIE NA SZKLE TECHNIKĄ NA ZIMNO, MALARSTWO LUDOWE

Część teoretyczna: zwiedzanie Chałupy Karkonoskiej i przedstawienie kolekcji malarstwa ludowego na szkle – techniki i historii.
Część praktyczna: zmierzenie się z dawną techniką malowania na szkle, technika lustrzanego odbicia.
Słowa klucze: lustrzane odbicie, ludowość, patroni święci

RĘCZNIE MALOWANY TALERZYK LUB SZKLANKA Z MOTYWEM DAWNYCH WZORNIKÓW SZKLARSKICH.

Część teoretyczna: zwiedzając wystawy stałe, rozmawiamy o pamiątce z dawnych Karkonoszy, omawiamy także temat szkła, jego powstawania oraz zdobienie.
Część praktyczna: malowany jest dowolny motyw z dawnych wzorników szklarskich lub nawiązujący do   naszego  regionu
Słowa klucze:  region. pamiątka, turystyka, szkło, huta, wzornik

WARSZTATY OKOLICZNOŚCIOWE

W okresach przedświątecznych i  noworocznych prowadzi warsztaty malowanie bombek oraz warsztaty wykonywania stroików świątecznych.
W sezonie letnim proponujemy luźne zajęcia o różnorodnej, wakacyjnej tematyce.
Organizujemy warsztaty podczas ferii, jak i jednodniowe działania na szczególne okazje, jak Dzień Dziecka, Mikołajki itp.
Organizujemy wystawy pokonkursowe uczniów w Galerii na Górze, a także przeprowadzamy konkursy o tematyce regionalnej.

Odwiedzające nas grupy szkolne, otrzymują profesjonalną opiekę przewodnicką. Jesteśmy otwarci na współpracę , dostosowując się do proponowanych przez szkoły założeń programowych