Zdjęcie panoramiczne przedstawiające muzeum karkonoskie w Jeleniej Górze.
ODDZIAŁY
Zdjęcie przedstawiające oddział

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
ul. 11 Listopada 23
58-580 Szklarska Poręba

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze,
ul. Sudecka 83

Zdjęcie przedstawiające oddział

Muzeum Zamek Bolków
ul. Zamkowa 1
59-420 Bolków

W poszukiwaniu światła…


28 stycznia 2021

„W poszukiwaniu światła” – to tytuł 3 dorocznej wystawy Jeleniogórskiej Strefy Fotografii. Jej celem jest pokazanie światła jako tematu fotografii, przedstawienie jego rozmaitych funkcji i możliwości obrazowania. Światła, które odkrywa i skrywa, staje w opozycji do cienia, tworzy jasność lub mrok. Buduje nastrój i wprowadza nas w rozmaite stany od euforii po nostalgię. Jest dotknięciem realności i magii.

Na to swoiste wyzwanie odpowiedzieli:

Mariusz Buczma, Beata Chłopeniuk, Jan Foremny, Jarosław Frątczak, Dariusz Goetze, Nina Hobgarska, Jacek Jaśko, Janusz Jaremen, Magdalena Kotarba, Dariusz Majchrowski, Marcin Masiewicz, Wojciech Miatkowski,Tomasz Mielech, Grzegorz Truchanowicz, Zygmunt Trylański.

Autorzy, w większości, przygotowali 3 zdjęciowe zestawy, które w interesujący sposób, zgodny z ich preferencjami stylistycznymi i aktualnymi zainteresowaniami, tworzą własne opowieści o świetle. Tym samym wystawa pokazuje dużą rozmaitość propozycji i wielowymiarowe podejście do tematu. Pozwala popatrzeć na światło wieloznacznie, dotykając jego symbolicznego kontekstu. Wpisuje się bowiem w czas przełomu – w ujęciu filozoficznym, kulturowym i przyrodniczym. Walka między mrokiem a jasnością znajduje także odniesienia do naszej aktualnej, społecznej sytuacji.

                    Znakomicie te wszystkie aspekty, poszerzone o rolę światła i cienia w historii sztuki, przedstawia Justyna Wierzchucka w katalogu wystawy. Pisze ona: „W malarstwie współczesnym światło zeszło na dalszy plan. To fotografia stała się tą dziedziną, w której jasność i cień odgrywają zasadniczą rolę – kompozycyjną i znaczeniową. Traktowanie światła jako przewodniej myśli w fotografii, jak to zrobili artyści skupieni wokół Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, to ciekawy eksperyment pokazujący, jak wiele obliczy, znaczeń i form ma także światło współcześnie”. Jej tekst jest delikatną podpowiedzią interpretacyjną, ale też sygnałem jak pojemnym znaczeniowo, a jednocześnie wbrew pozorom trudnym tematem – zajęli się fotografowie Strefy.

                Na wystawie zobaczymy niemal pełną gamę możliwości wizualnych przedstawień od melancholijnych fotografii, abstrakcyjnych niemal kompozycji zobaczonych w pejzażu i niezwykłych iluminacji świetlnych tworzonych przez naturę, zapisy swoistych eksperymentów z czasem naświetlania, ruchem, przenikaniem światła przez przeźroczyste płaszczyzny po niemal reporterskie widzenie światła z okna samochodu, czy nocne widoki miasta. Są tu fotografie czarno – białe i barwne, są kontaktowe, otworkowe i powiększenia cyfrowe. Prace nowe lub wcześniej publicznie nie pokazywane. Ich autorami są fotografowie z różnymi artystycznymi biografiami, ale łączy ich wielka pasja fotografowania.

           Wystawie towarzyszy katalog, wydany nakładem Autorów, dostępny bezpłatnie na wystawie. Ekspozycja będzie oczekiwała na swoją publiczność od 29 stycznia 2021 w Muzeum Karkonoskim w Jelenie Górze – Galerii na Górze. Będzie to jej premierowa odsłona. Bezpośredni kontakt z pracami będzie możliwy z chwilą otwarcia Muzeum dla widzów. Do tego czasu wystawa będzie prezentowana online.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

POWRÓT